4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Gelir testinde ilginç sorular

Son Güncelleme: 6 MART 2012 - TSİ 10:32

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun hazırladığı gelir testini geçenler prim ödemeden sağlık güvencesinden yararlanacak. SGK, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yapılması zorunlu olan ve kimin ne kadar prim ödeyeceğini belirleyen gelir testinde vatandaşlara ilginç sorular yöneltti. 
Hangi aralıklarla ne kadar et, süt ve sebze tükettiklerinden, yakacaklarını nasıl temin ettiklerine kadar bir çok soruyla muhatap olan vatandaşlar, verdikleri cevaplarla uzmanları ikna etmeye çalıştı.
Türkiye genelinde, SGK'ya kaydı bulunmayan ve vize süresi dolan yeşil kartlı 7 milyon 980 bin 40 kişi gelir testine tabi tutuldu. Kişinin kayıtlı ikametgahının bulunduğu il veya ilçe idari sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılan testlerde, 3 milyon 26 bin 534 kişinin aylık kazancı 295 liranın altında çıktı. Özürlülük ve yaşlılık gibi nedenlerle bizzat başvuruda bulunamayanların başvurusu vekili tarafından yapılabildi. Vize tarihleri sona eren yeşil kartlılar ve SGK'da kaydı bulunmayan 1.7 milyon kişinin gelir testi yaptırma süresi 29 Şubatt'ta sona erdi. Gelir testi başvuruları kabul edilecek olan kapsam dahilindeki kişiler, bu tarihe kadar gelir testi yaptırmamaları halinde aylık 213 TL sağlık primi ödemek zorunda kalacak.
Gelir tespitinde, aynı evde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne ve büyük babadan oluşan aile esas alındı. Geliri prim ödemeye elverişli olanlar, alacakları sağlık hizmetlerinin karşılığı olarak 35 ile 213 TL arasında devlete her ay prim yatıracak. Gelir testi, 19 sorunun bulunduğu Gelir Tespiti Hane Beyan Formu ile başlıyor. Formdaki 19 soruya verilen cevaplar, vatandaşın ekonomik durumunu ortaya koyuyor. Sorular arasında; oturulan evin oda sayısından kira tutarına, ısınma şekline, evde tüketilen yiyeceklere, harcamaların nasıl karşılandığına kadar ayrıntılı konular yer alıyor. SGK, ayrıca, vatandaşların sahip olduğu gayrimenkuller, arabalar, alınan yardımlar, çocukların aldığı öğrenim bursu ve krediler, ödenen vergiler, işsizlik sigortası ödeneği gibi haneye giren bütün gelirler, 13 ayrı kurum tarafından vatandaşın TC numaraları sayesinde ortaya çıkardı.
Gelir testi sonucunda elde edilecek gelir ve gider bilgileri TÜBİTAK desteği ile taşra ve kent farklılıkları da gözetilerek bir puanlama formülüyle hesaplanacak. SGK, vakfın yapacağı gelir testi sonucuna göre, vatandaşların tescil edip prim oranlarını ve hanede kaç kişinin prim ödemesi gerektiğini haneye bildirecek. SGK, daha sonra sağlık kurumlarından hizmet alınabilmesi için provizyonu açacak.
Gelir testinde, milyonlarca vatandaşa 'et ve sütü hangi aralıklarla tüketiyorsunuz?' sorusu da yöneltildi. Teste tabi tutulan vatandaşlara ev, otomobil, traktör, arsa, tarla, banka mevduatı olup olmadığı da yöneltildi. Başvuruda bulunanın eğitim durumunun da sorgulandığı testte, oturulan konutun müstakil mi apartman dairesi mi gecekondu mu olup olmadığı da soruldu. Evin kiralık olup olmadığı, evin sobayla mı kombiyle mi, elektrik ısıtıcıyla mı ısıtıldığı da sorulan sorular arasında yer aldı.
Zaman Online