24 Şevval 1443 | 25 Mayıs 2022 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Gönüller sultanı M. Zâhid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi yâd edildi

Son Güncelleme: 15 ARALIK 2012 - TSİ 09:43

20. yüzyılın mürşidi kâmillerinden gönüller sultanı Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi, doğumunun 119. hicri yıldönümünde sevenleri tarafından İskenderpaşa Camii’nde yâd edildi. 

 

 

İskenderpaşa Camii’nde akşam namazını müteakiben yapılan ikramın ardından başlayan programda Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu, kaside ve ilahiler söylendi.


Yatsı namazını müteakiben ise Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, M. Zâhid Kotku Hocaefendi'nin “Zulüm, zalim ve zalimler" hakkındaki görüş, tavsiye ve değerlendirmelerini aktardı.


Prof. Dr. Arslan, zulmün, Hakk’ı inkar, Allah’a (cc) karşı yalan uydurmak, Allah’a ortak koşmak ve küfr anlamlarına geldiğini belirterek, “Zulüm, adaletin zıddıdır. Yaratıcımızın emir ve yasaklarına muhalif her iş, her davranış zulümdür. Müslümanca bir yaşantı için zamanı ayarlamamak, hayatı planlayamamak, bilinçli yaşamamak da zulümdür” ifadesini kullandı.


Mehmed Zâhid Kotku Hocaefendi’nin bu bana zulmün ortadan kalkması için hayatı boyunca tebliğ ve irşatta bulunduğunu belirten Prof. Dr. Arslan, Hocaefendi’nin, “Zulümden korkunuz, adaletle yaşamağa bakın ki, dünyanız dünya, âhiretiniz de saadet, selâmet olsun. Zulüm etmeyiniz ve zulüm etmekten korkunuz ve dolayısıyla zâlime hiçbir şekilde yardımcı olmayınız” tavsiyelerinde bulunduğu hatırlattı.


Programın sonunda, yâd günü vesilesiyle Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde okunan hatimlerin ve tesbihatın kabulü niyazıyla İskenderpaşa Camii imam hatibi Mikdat Kutlu tarafından hatim duası yapıldı.


AKRA FM’de ise 
Hakk’ın rahmetine kavuşan Peygamber varislerinin, zat-ı muhteremlerin Mevlid Kandili’nde olduğu gibi doğumlarının Hicri yıldönümü vesilesiyle yâd edilmeleri geleneği sürüyor. AKRA FM’de, sohbetlerden söyleşilere, inceleme araştırma programlarından belgesellere kadar birçok programın yer aldığı özel yayın akışında M. Zâhid Kotku Hocaefendi’nin hayatı, fikirleri ve tavsiyeleri dinleyicilere aktarılmaya devam ediyor.


İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi ise doğumunun 77. yılında, hicri 13 Safer 1434, miladi 26 Aralık 2012 Çarşamba günü akşam namazını müteakip İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek.


Okunan hatimlerle ilgili bilgiler, İskenderpaşa Camii Derneği’nin 0 212 525 66 27 no’lu telefonuna bildirebilir, 0 212 621 99 74 nolu faksına gönderebilir veya [email protected] e-posta adresine iletilebilir.

AKRA FM