28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Petrol cep yakacak

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2013 - TSİ 11:35

Türkiye Petrolleri AO Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, petrol ve doğal gaz sektöründe beklenen gelişmeler değerlendirildi. Rapora göre, Avrupa Birliği’nin (AB) İran’dan ham petrol ve akaryakıt ithal edilmesini yasaklayan ambargo kararının İran üzerinde büyük etkisinin olması bekleniyor. Çünkü başta Yunanistan ve İtalya olmak üzere, AB’nin 2011 yılında İran’dan ithal ettiği petrol miktarı İran’ın toplam ihracatının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.
Yaşanan gelişmelerin bölgedeki petrol ve doğal gaz yatırımlarına olumsuz etkileri nedeniyle önümüzdeki 5 yıllık dönemde petrol fiyatlarının artması bekleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı projeksiyonlarında dünya enerji yatırım harcamalarının 2011- 2035 yılları arasında kümülatif 38 trilyon dolara ulaşacağı, 10 yıllık periyotta ham petrol üretimindeki artışın yüzde 90 oranında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sağlanacağı öngörülüyor.
Avrupa’da krizin odağındaki ülkeler olan Yunanistan, Portekiz, İspanya ve İtalya ekonomileri, 2012 yılında daralma yaşadı, durumu en kritik ülke ekonomisi ise Yunanistan oldu. 2011 yılında yüzde 7.1 daralan Yunanistan ekonomisinin 2012’de yüzde 6.4, bu yıl ise yüzde 4.4 oranında daralması bekleniyor. Sahip olduğu tahvillerle Yunanistan ekonomisine büyük oranda bağımlı olan ve son dönemde piyasaları baskı altına alan Kıbrıs Rum Kesimi de geçen yıl yüksek yüksek oranda daraldı. Bu daralmanın 2013’te ise yüzde 3.5 oranında olacağı öngörülüyor.
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan projeksiyonda 2013 yılında petrol talebinin, ABD bütçe tartışmaları, Çin’in beklenin altında ticari faaliyetleri ve AB’deki kronik işsizlikten dolayı yüzde 9’luk zayıf bir artış göstermesi bekleniyor.

Milli Gazete