15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Şirketlere AB yolu açılacak

Son Güncelleme: 14 ŞUBAT 2012 - TSİ 14:29

(AB) üyeleri, 25 Mart 2010 tarihinde hazırlanan Türkiye-AB yatay havacılık anlaşmasının imzalanması için AB Komisyonu’na yetki verdi.
Bu yıl içinde imzalanması beklenen anlaşmayla Türkiye ile Kıbrıs Rum kesimi dışındaki 26 AB üyesinin daha önce imzaladıkları ikili havacılık anlaşmaları yasal zemine kavuşacak. Türkiye, sivil havacılık anlaşması bulunmamasını gerekçe göstererek Kıbrıs Rum kesimi uçaklarına havalimanlarını ve hava sahasını kapatmaya devam edebilecek. 
Yatay havacılık anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Türkiye, 2006’da dondurulan 8 fasıl arasındaki taşımacılık politikasının açılış kriterlerinden birini yerine getirmiş olacak. Türkiye merkezli havayolu şirketleri, AB kentleri arasında tarifeli seferlere başlayabilecek.  Türkiye’nin hava sahasını Kıbrıs Rum kesimine açmaması, Rumlardan çok Fransa’yı rahatsız etti. Fransa, tek yanlı bir deklarasyon yayımlayarak AB Konseyi’nin zirve kararlarında, limanların ve hava sahasının Rum kesimine açılması konusunda Türkiye’ye yaptığı çağrıları hatırlattı.
HABER7