27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Güneş enerjisi ‘kombi modele’ dönüştürülebilir mi?

Son Güncelleme: 1 ŞUBAT 2017 - TSİ 11:18

Tüketiciyi bilinçlendirmek, akıllı şebekeler, doğru fiyat mekanizmaları bunlar işin daha çok birincil enerji kaynaklarına dokunan söylemleri. İşin yenilenebilir enerji tarafına bakıldığında ise Türkiye’nin gidecek mesafesi çok.

Tam bu noktada aynı zamanda Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Başkanı olan Birol Ergüven, Türkiye’nin güneş enerjisini ‘kombi modeli’ ile evlere kadar yaygınlaştırabileceğini söyledi.

Ergüven dünyanın artık dağıtık enerji üretim sistemlerini konuştuğunu hatta üretici (producer) ile tüketiciyi (comsumer) aynı noktada buluşturduğu ve adına da bu iki kelimeden türettiği ‘procumer’ sistemlere yoğunlaştığını anlattı.

Bu anlayışın doğmasının en önemli noktasının da yenilenebilir enerji kaynaklarının daha etkin kullanımı olduğunu belirten Ergüven, “Kimse evine bir doğalgaz türbini kuramaz ama her çatıya bir güneş paneli kurulabilir. Elektriğin tüketildiği nihai noktada üretim yaptığınız anda ülkenin doğusunda kalan santrallerden size gelene kadar tüm aşamalar için daha az yatırım yapmanız anlamına geliyor. Daha az iletim hattı, daha az iletim kaybı, daha az dağıtım hattı, daha az dağıtım kaybı daha az hizmet. Sizin orada ürettiğiniz 1 birim elektrik size gelen 2 birim elektriğe muadil olabiliyor. Bugün Almanya’nın güneş enerjisini desteklemesinin altında yatan en önemli nedenlerden biri de bu” dedi.

Mevzuat değişikliği gerekiyor

Bugün çatı yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklikle aynı 1990’larda kombilerin yaygınlaşması gibi güneş panelleri ile her evin bir üretim noktasına çevrilebileceğini düşünen Ergüven, önerisini şöyle özetledi: “Bu yolla elektrik üreten hanelere de ‘bana satmayacaksın, tüketeceksin’ denilebilir. S

ürekli uzlaşma yöntemiyle faturaya yansır. 100 tükettiniz, 80 ürettiniz. 20 birimin maliyetini ödersiniz. Ben bu şekilde Türkiye’de binlerce megavat (MW) yatırım yapılabileceğine inanıyorum. Sadece bir mevzuat değişikliği ile bir anda yeni bir sektör de oluşturacaksınız. Bu sadece evler için değil fabrikalar için de geçerli bir yöntemdir. Biz bir anda gigawat (GW) seviyesindeki yatırımlarla başlayacağımıza küçük yatırımlarla başlasak kendiliğinden oraya gideriz.”

Dünya