8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Samsun’da kutlu doğum özel: es-Sâdık Aleyhisselam

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2012 - TSİ 09:18

Samsun Çevre Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile Yıldız Gençlik, Spor ve İzcilik Klübü tarafından Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in dünyaya teşrifleri münasebetiyle bugün (7 Nisan 2012) “es-Sâdık (s.a.s.) Mevlid 1433” konulu Kutlu Doğum programı tertip edilecek.
Samsun’da, Sevgili Peygamberimiz hicri doğum yıldönümünden (12 Rebiulevvel 1433) miladi doğum yıldönümüne (20 Nisan 2012) kadar her yıl bir vasfı konu edinilerek yâd ediliyor.
Bugün (7 Nisan 2012 Cumartesi) Samsun Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenecek “es-Sâdık Mevlid 1433” programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak. Peygamber Efendimizi anlatan ayeti kerimeleri Kur’an-ı Kerim ve Mealini Güzel Okuma Yarışması Samsun ikincisi Numan Demirbaş tilavet edecek.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Kurt’un “Kur’an-ı Kerim’de Sıdk ve Sadakat; Sadakat Elçisi Hz. Muhammed (S.A.S.)” konusunda vereceği konferansın ardından Samsun Devlet Korosu Ney Sanatçısı Kemal Yurt ve OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Çakır tarafından ney, naat ve ilahi dinletisi icra edilecek.
Programın son bölümünde, kutlu doğum etkinlikleri kapsamında organize edilen ve Samsun’da da yoğun ilginin olduğu “7 Milyar Ümmet Adına 7 Milyar Salâvat” kampanyası kapsamında okunan salâvatı şeriflerin ve hatimlerin kabulü niyazıyla Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk salondakilerle birlikte dua edecek.  
Samsun Çevre Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmak, buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmaktır” ifadesi kullanıldı.