23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yurtta 'es-Sâdık' Aleyhisselam Kutlu Doğum programları

Son Güncelleme: 6 NİSAN 2012 - TSİ 15:16

Yozgat, Beyşehir ve Ereğli'de 'es-Sâdık' as. Kutlu Doğum programları
Yozgat Eğitim Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Klübü tarafından Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in dünyaya teşrifleri münasebetiyle bugün (06 Nisan 2012  Cuma)  “es-Sâdık (s.a.s.)” konulu Kutlu Doğum programı tertip edilecek.
Gazi Osman Paşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Kadir Özköse'nin konuşmacı olarak katılacağı program, Yimpaş AVM Konferans Salonunda saat 20:00'de başlayacak
Ereğli ve Beyşehir’de kutlu doğum programları
Konya’nın Ereğli ilçesinde Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde  “es- Sadık (sas)” programı gerçekleştirilecek.
Konya İrfan Eğitim Dostluk ve Yardımlaşma Derneği (İRFANDER) ile Ereğli İrfan Eğitim ve Kültür Derneği’nin birlikte tertip ettiği kutlu doğum özel programı bugün akşam Ereğli Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de başlayacak.  Selçuklu Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Süleyman Sarı’nın konuşmacı olarak katılacağı programda Peygamber Efendimiz’in es-Sâdık vasfı anlatılacak. 
Öte yandan, Konya’nın Beyşehir  ilçesinde de Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde “es- Sadık” programı düzenlenecek. Konya İRFANDER ile Beyşehir Sosyal Gelişim Derneği’nin birlikte organize ettiği kutlu doğum programı da bugün saat 20.00’de başlayacak. Selçuklu Eğitim Merkezi eğitimcilerinden ilahiyatçı Durmuş Ali Karabacak’ın konuşmacı olarak katılacağı programda Peygamberimizin es-Sâdık vasfı anlatılacak. Program, Beyşehir Göl Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Bursa'da 
kutlu doğum programı
Bu gün ayrıca kısa adı BİKAÇED olan Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği'nin organizesiyle, Merinos Kongre ve Kültür Merkezinde Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde “es- Sadık” programı düzenlenecek. 
Sunuculuğunu Ömer Faruk Tuna'nın yapacağı programda, Dr.Necdet Ylmaz katılımcılara hitap edecek. Program bugün saat  20.30'da başlayacak 
Merzifon'da Aile Konferansı
Bedesten Kültür ve Çevre Derneği, Kutlu doğum haftası münasebetiyle "Sünneti Seniye Işığında Müslüman'ın Aile Yapısı" konulu bir konferas tertip ediyor. 
İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Çolak'ın katılımcılara hitap edeceği konferans, bugün, Merzifon Belediyesi Kültür Sitesi'nde saat 20.00'de başlayacak.
Samsun’da kutlu doğum özel: es-Sâdık Aleyhisselam
Samsun Çevre Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile Yıldız Gençlik, Spor ve İzcilik Klübü tarafından Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in dünyaya teşrifleri münasebetiyle 7 Nisan 2012 tarihinde “es-Sâdık (s.a.s.) Mevlid 1433” konulu Kutlu Doğum programı tertip edilecek.
Samsun’da, Sevgili Peygamberimiz hicri doğum yıldönümünden (12 Rebiulevvel 1433) miladi doğum yıldönümüne (20 Nisan 2012) kadar her yıl bir vasfı konu edinilerek yâd ediliyor.
7 Nisan 2012 Cumartesi günü Samsun Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenecek “es-Sâdık Mevlid 1433” programı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak. Peygamber Efendimizi anlatan ayeti kerimeleri Kur’an-ı Kerim ve Mealini Güzel Okuma Yarışması Samsun ikincisi Numan Demirbaş tilavet edecek.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Kurt’un “Kur’an-ı Kerim’de Sıdk ve Sadakat; Sadakat Elçisi Hz. Muhammed (S.A.S.)” konusunda vereceği konferansın ardından Samsun Devlet Korosu Ney Sanatçısı Kemal Yurt ve OMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Çakır tarafından ney, naat ve ilahi dinletisi icra edilecek.
Programın son bölümünde, kutlu doğum etkinlikleri kapsamında organize edilen ve Samsun’da da yoğun ilginin olduğu “7 Milyar Ümmet Adına 7 Milyar Salâvat” kampanyası kapsamında okunan salâvatı şeriflerin ve hatimlerin kabulü niyazıyla Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk salondakilerle birlikte dua edecek.  
Samsun Çevre Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmak, buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmaktır” ifadesi kullanıldı.  
AKRA FM