7 Ramazan 1444 | 29 Mart 2023 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kış öncesi bağışıklığı güçlendirecek besinler

Son Güncelleme: 26 EKİM 2018 - TSİ 10:30

Yaklaşan kış günleriyle birlikte hastalık riski de artıyor. Vücudumuzu doğal yolla korumanın yöntemi yine doğanın bize sunduğu besinleri tam mevsiminde, doğru ve dengeli tüketmekten geçiyor.

Kış mevsimi yaklaşıyor, hastalıklar kapıyı çalmak üzere. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte antioksidanlardan zengin besinlerin tüketilmesi yer alıyor.

Diyetisyen Aslıhan Altuntaş, bağışıklığı güçlendirecek beslenme önerilerini paylaştı. Altuntaş, "Kış mevsiminde artan soğuklarla birlikte metabolik uyum sonucu düşen vücut ısısını normal ısı düzeyine çıkarmaya çalışan vücut, daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve organizmada yemek yeme isteği artar. Uzun süre tokluk sağlayacak, vitaminden zengin beslenmemiz lazım" dedi. Kilo artışına bağlı olarak bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Altuntaş egzersizin önemine de dikkat çekti.

Kış döneminde vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasında mevsim meyve ve sebzelerinin öneminin büyük olduğunun altını çizen Altuntaş, "Özellikle koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve mor sebze ve meyveler- ıspanak, karalahana, brokoli, pazı, roka, yeşil soğan, sivri biber, brüksel lahanası, turp, şalgam, pancar, kereviz, domates, havuç, limon, kuşburnu, elma, kivi, portakal, mandalina gibibeslenme düzeni içerisinde sıklıkla yer almalıdır" dedi.

Altuntaş, kışa hazırlık için şu beslenme önerilerinde bulundu:

Haftada 2-3 kez kuru baklagiller tüketilmeli.

Haftada 2-3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi gerekir.

Her gün düzenli olarak yoğurt ve kefir tüketilmeli.

E vitamini, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor. E vitaminine; yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kuru baklagiller kaynak olarak gösterilebilir.

Vücut ısısını dengede tutabilmek için her gün en az 2-2.5 litre su için. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu çayı, açık çay gibi içecekler tercih edin.

Saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi tam tahıl ürünlerini tüketin.

Beslenme düzeninde süt - et - sebze - meyve ve tahılların dengeli dağılımı, az ve sık aralıklarla beslenmek önemli.

Sabah