6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Petrolde uzlaşma yok çıkış ‘doğal denge’de

Son Güncelleme: 19 NİSAN 2016 - TSİ 10:18

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirdiği toplantıda, petrol arzına sınırlama getirilmesi yönünde karar alınamaması, fiyatların yeniden düşüşe geçmesine neden oldu. 

Doha’da 18 petrol üreticisi ülke, fiyatların daha fazla düşüşüne engel olmak için üretim miktarlarında indirime gidilmesi kararını çıkarabilmek amacıyla Doha’da biraraya geldi.

Doha’dan olumlu bir karar çıkmazken, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları da hızla düşüşe geçti. Geçtiğimiz günlerde, uzunca bir aradan sonra 45 dolara kadar yükselen petrol fiyatları, Doha’dan üretimin kısılması yönünde karar çıkmaması nedeniyle bir ara 40 dolara kadar geriledi. Ardından da 41 doların biraz üzerinde, belli bir seviyeye oturdu.

Bir kısım uzmanlar da, Doha’dan sonuç çıkmamasının, küresel ekonomideki toparlanma üzerinde de belirleyici olacağını ifade ederken, bir bölümü de, ABD’de petrol üretimi yapan şirketlerin yanı sıra OPEC üyesi olmayan ülkelerin kapasitelerini kısmaya başladıklarına dikkat çekiyor. Bu görüşe göre OPEC üyesi ülkeler üretimi düşürmese de, diğer petrol üreticilerinin kısıntıları sayesinde petrol piyasasında “doğal bir denge” oluşabilir ve hızlı fiyat düşüşlerinin önüne geçebilir.

Milliyet