13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Mevlid Kandili Özel: Es-Sâdık Aleyhisselam

Son Güncelleme: 8 ŞUBAT 2012 - TSİ 18:21

İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimizin (sav) dünyaya teşrifinin yıldönümü olan dün(12 Rebiülevvel 1433, 3 Şubat 2012 Cuma) akşam, Taksim Harbiye’deki  İstanbul Kongre Merkezi’nde “es-Sâdık” temalı mevlid kandili programı düzenledi 
Son yıllarda düzenlediği özgün Mevlid Kandili programlarıyla dikkat çeken BİNDER, “el-Emin(sas)”, “el-Muallim(sas)” ve “el-Beşir(sas)” kandil özel programlarından sonra bu yıl da Peygamber Efendimiz’in “es-Sâdık(sas)” vasfını anlatan bir program düzenledi. 
İstanbul Kongre Merkezi'nde saat 20.30'da başlayan programda, insanlığın başlangıcından bu güne kadar tüm insanlarda bulunması gereken sıdk ve sadakat özelliğine değinilerek örnekler verildi, tüm insanlar için rol model olan son nebi Hazreti Muhammed Aleyhisselâm ve ona tabi olan ashabının hayatları boyunca gösterdikleri sadakat örneklerine vurgu yapıldı. 
Es-Sadık(sas) programıyla hedeflenen, Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmaktı. Buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmaktı.  
Sunuculuğunu Cemalettin Tül’ün yaptığı programda, Kur’ân-ı Kerim ve meal ziyafeti, Mevlid ve salat-ü selam ile program öncesinde BİNDER tarafından başlatılan “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavat” kampanyasının dua bölümleri yer aldı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Demirli’nin hitabeti ve es-Sadık(sas) belgeselinin yer aldığı programda, Doç. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yönetiminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu ve Yard. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli’nin katıldığı konserle Peygamber aşığı misafirler, yine çok özgün ve özel bir kandil gecesini idrak etti. 

7 MİLYAR HEDEFLENDİ, 20 MİLYARI AŞTI

BİNDER, Mevlid Kandili özel programına bu yıl geçen yıllardan farklı olarak manevi bir hazırlık olması, yüksek bir aşk ve heyecan duyulması düşüncesiyle, Peygamber Efendimiz’le kesintisiz iletişim vasıtası olan “Salavât-ı Şerife”lerin program gününe kadar okunup programda bağışlanması maksadıyla '7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât-ı Şerife” adlı bir kampanya düzenlemişti.
Dünyanın birçok ülkesinden katılımların olduğu “7 Milyar Ümmet İçin 7 Milyar Salavât” kampanyasına yoğun bir ilgi ve katılım gerçekleşti, salavâtların sayısı 20 milyarı aştı.  

"Peygamberimiz mutlak hakikatı aktardı, bize düşen sadâkattir"