5 Zilka'de 1442 | 16 Haziran 2021 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Tokat’ta Mevlid Kandili: es-Sâdık Aleyhisselam

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2012 - TSİ 15:00

Tokat’ın etkin çevre ve kültür derneklerinden Tokat Çevre ve Kültür Derneği, Peygamber (sas) Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıldönümü haftası olması vesilesiyle 19 Rebiülevvel 1433, 11 Şubat 2012 Cumartesi akşamı, 26 Haziran Kültür Sarayı’nda “es-Sâdık” temalı kandil programı tertip ediyor.

Mevlid Kandiline hazırlık olması düşüncesiyle BİNDER tarafından organize edilen ve Tokat ÇEKÜD’ün de destek verdiği “7 Milyar Ümmet Adına 7 Milyar Salavât” kampanyasında hedef aşıldı ve okunan salavât sayısı 24 milyara yaklaştı.

Tokat ÇEKÜD, “el-Emin(sas)”, “el-Muallim(sas)” ve “el-Beşir(sas)” kandil özel programlarından sonra bu yıl da Peygamber Efendimiz’in “es-Sadık(sas)” vasfını anlatan bir program düzenliyor.

26 Haziran Kültür Sarayı'nda gerçekleştirilecek programda, insanlığın başlangıcından bu güne kadar tüm insanlarda bulunması gereken sıdk ve sadakat özelliğine değinilerek örnekler verilecek, tüm insanlar için rol model olan son nebi Hazreti Muhammed Aleyhisselâm ve ona tabi olan ashabının hayatları boyunca gösterdikleri sadakat örneklerine vurgu yapılacak.

Es-Sadık(sas) programıyla hedeflenen, Kur’an’da temel ahlaki erdemlerden biri olarak ifade edilen ve diğer ahlaki erdemlerin temeli olarak gösterilen doğruluğa ve sadakate vurgu yapmaktır. Buna paralel olarak da sadakatin; sözde, düşüncede, niyette, inançta ve amelde doğruluğu içine alan bir anlam genişliğine sahip olduğunu, bunun ise her bireyce bilinip hayatlarında uygulamaları gereken bir erdem olduğunu insanımıza hatırlatmaktır. 

Sunuculuğunu Bünyamin Gürbüz’ün yapacağı programda Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma dünya birinciliği bulunan Ali Asaroğlu Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunacak. Program Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak’ın konuşmasının ardından okunan salavatların kabülü niyazıyla dua edilecek.  

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Abdullah Karaman’ın konuşmacı olarak katılacağı programda tasavvuf müziği sanatçılarından Yusuf Karagöz dinleyenlerin gönüllerini seslenecek.  Ayrıca bu programa özel hazırlanan Sadık Elçiler klibi ile es-Sâdık Belgeseli  izleyicilere sunulacak.