3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

‘Peygamberimiz mutlak hakikati aktardı, bize düşen sadâkattir’

Son Güncelleme: 4 ŞUBAT 2012 - TSİ 14:09

İnsan ve Çevre Derneği BİNDER’in Peygamber (sav) Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıldönümü vesilesiyle düzenlediği “es-Sâdık” temalı mevlid kandili programında konuşan Doç. Dr. Ekrem Demirli, tarihten günümüze bütün insanlığın mutlak hakikatin peşinde koştuğunu vurgulayarak, “Peygamber Efendimiz, Allah’u Teâlâ’nın lütfüyle mutlak hakikati tam gördü, doğru bilgilere eksiksiz ulaştı, bu bilgileri de eksiksiz bir şekilde bize aktardı. Bize düşen ona sadakat göstermektir, sıddıklık makamına ulaşmaya gayret etmektir” dedi.   

İstanbul Kongre Merkezi'nde saat 20.30'da başlayan ve 3 bin kişinin katıldığı programda, insanlığın başlangıcından bu güne kadar tüm insanlarda bulunması gereken sıdk ve sadakat özelliğine değinilerek örnekler verildi, tüm insanlar için rol model olan son nebi Hazreti Muhammed Aleyhisselâm ve ona tabi olan ashabının hayatları boyunca gösterdikleri sadakat örneklerine vurgu yapıldı.

Sunuculuğunu Cemalettin Tül’ün yaptığı programda, Kur’ân-ı Kerim ve meal ziyafeti, Mevlid ve salat-ü selam ile program öncesinde BİNDER tarafından başlatılan “7 Milyar Ümmet Adına 7 Milyar Salavat” kampanyasının dua bölümleri yer aldı. Dünya genelinde 20 milyarı aşkın okunan salâvat-ı şeriflerin ve sair tesbihatın kabulü niyazıyla salondakiler birlikte dua etti.

Programda konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Demirli, Peygamber Efendimizin insanları Yaratıcı’ya götüren bir rehber olduğunu vurgulayarak, “Esma-ül Hüsna ve Esma-ün Nebi ahlak üzerine odaklanmıştır, bu isimler ve sıfatlar, temel ahlak ilkelerini oluşturur. Lafzı celal, Rahman, Rahim, Kerim isimlerini idrak etmek ahlakı güzelleştirir. Biz Peygamberimizin isimlerine uyarak Peygamberimize yaklaşmış oluruz” dedi.

Tarihten günümüze bütün insanlığın mutlak hakikatin, eşyanın hakikatinin peşinde koştuğunu belirten Doç. Dr. Ekrem Demirli, “Peygamber Efendimiz, Allah’u Teâlâ’nın lütfüyle mutlak hakikati tam gördü, doğru bilgilere eksiksiz ulaştı, bu bilgileri de eksiksiz ve doğru bir şekilde bize aktardı. Bize düşen Hz. Peygambere tam ve eksiksiz sadakat göstermektir. İnsanlık için nübüvvet makamı kapandı ancak ona en yakın olan sıddıklık makamına ulaşmak halen mümkündür” diye konuştu. 

Yard. Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli ile Doç. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yönetiminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musikisi Korosu ise Peygamber aşığı misafirlere musiki ziyafeti sundu.

Es-Sadık Aleyhisselam mevlid kandili programı, AKRA FM başta olmak üzere yaklaşık 50 tv ile www.kutludogum.tv ve www.akradyo.net sitelerinden canlı yayınladı.

AKRA FM