23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

AKRA FM’DE Mİ’RAC KANDİLİ ÖZEL…

Son Güncelleme: 3 MAYIS 2016 - TSİ 10:07

Kulunu (Muhammed Aleyhisselamı), geceleyin Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketli kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren (Allah')ın şanı yüce (ve her türlü noksanlıktan uzak)tır. (Bunu,) kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (yaptık). Şüphesiz O, (evet) O, hakkıyla işitendir, görendir.” (el-İsrâ Suresi, Ayet 1)                                    

Ermedi evvel gelen bu devlete
Kimse layık olmadı bu rif’ate
Çünkü kâmusun görüp geçti öte
Vardı erişti ol Ulu Hazrete

Hak Teâladan erişti bir nida
Ya Muhammed ben sanâ kıldım atâ
Ümmetini sâna verdim ey Habib
Cennetimi ânlara kıldım nasib.”

(Süleyman Çelebi) 

Mübarek üç ayların kutlu zaman dilimlerinden ikincisi teşrif etti…

Feyzin ve bereketin arttığı Mi’rac Kandili’ni AKRA’da özel yayın akışıyla idrak ediyoruz.

Peygamber (sas) Efendimiz’den başka hiçbir beşere nasip olmayan isra ve mi’rac mucizesiyle ilgili hazırladığımız sohbet, söyleşi ve belgesellerden oluşan programlarımızı, 03 Mayıs Salı günü radyonuz AKRA FM’de dinleyebilirsiniz.

Mi’rac Kandili, Recep ayının 27. gecesidir. Bu yıl 03 Mayıs Salı’yı 04 Mayıs Çarşamba’ya bağlayan gece, tüm İslam âlemi tek yürek olup Rabbine ibadet edecek, mağfiret dileyecek, İslam âleminin birlik ve beraberliği için el açıp dua edecek, gözyaşı dökecek.

İsrâ ve Mi’rac, Peygamber Efendimiz’in (SAS) Mescid-i Haram’dan başlayıp Mescid-i Aksâ’ya, oradan da Sidretü’l-Müntehâ’ya ve huzûr-i Rabbi’l-âlemîne kadar devam eden binbir hikmet ve sırlarla dolu olan yolculuğudur.

Mi’rac, “hüzün senesi” olarak isimlendirilen devrede, yani Resûlüllah Efendimiz’in en büyük hâmisi, amcaları Ebû Tâlib ile maddeten ve mânen her zaman yanlarında bulunan zevce-i tâhireleri Hadîcetü’l-Kübrâ vâlidemizin vefatlarıyla sıkılan, âdeta hüzne gark olan Peygamberimiz'in (s.a.v.) huzûr-i İlâhîde tesliye edilmesidir... Üç yıl devam eden Mekkeli müşriklerin ablukası ve on yıla yakın zamandır süregelen sıkıntıların sonunda Resûlüllah Efendimiz’in rahatlaması, bunlara gösterilen sabrın mükâfatlandırılmasıdır.

İsra ve mi’rac mucizesi, hicretten bir yıl önce 621 yılı başlarında gerçekleşmiştir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an-ı Kerim’in andığı bu asama, gece yürüyüşü anlamında İsra adını alır.

İkinci aşamayı ise Serveri Ser Efendimiz’in Beytü'l-Makdis'ten Rabbinin huzuruna yükselişi oluşturur. Mi’rac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an-ı Kerim’de anılmaz, ancak çok sayıdaki hadis-i serifte ayrıntılı biçimde anlatılır.

Peygamber Efendimiz, Burak ile Beytü'l Makdis'e vardıktan sonra oradaki büyük ve sert kayadan göğe çıkarıldı. Her bir gökte peygamberlerden biriyle görüştü, nice melekler gördü. Cennet ve cehennemin durumlarını temaşa etti, Sidre-i Müntehâ'ya geçti, Allah’ın melekût âleminden birçok hakikati gördü. Nihayet beş vakit namazın farz kılınması emri ile aynı gecede geri döndü.

AKRA’NIN Mİ’RAC KANDİLİ ÖZEL PROGRAMLARI

07.30 – 08.00 : Ummandan İnciler Mi’rac Özel

Gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku (Rh.A.) Hocaefendi’nin “Namazın Önemi” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

09.30 – 09.45 : Günün Sohbeti

Merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin “Mir’ac Kandilin Önemi ve Kandili İdrak Etmek” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

09.45 – 10.00 : Tarihten İzler Mi’rac Kandili Özel

Programda Mi’rac ve İsrâ mucizesiyle ilgili özet bilgiler veriliyor.

10.15 –11.00 : Dinlendiren Musiki Mi’rac Kandili Özel

12.10 – 12.30 : Başmakaleler Mi’rac Kandili Özel

Merhum M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Başmakaleler-1 adlı eserinde yer alan “Kandiller ve Fani Dünya” adlı makale seslendiriliyor.

13.45 – 14.00 : İlim Adamları Mi’rac Kandili’ni Anlatıyor

Feyzü’l Furkan Kur’an-ı Kerim ve Açıklamalı Meali’nin müellifi eğitimci Hasan Tahsin Feyizli, Mi’rac Kandili ile ilgili bilgiler veriyor. 

15.00 –15.45 : Hadisler Deryası, Mi’rac Kandili Özel

Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 06 Nisan 1986 tarihinde İskenderpaşa Camii’nde yaptıkları, “Mir’ac Kandilinin Önemi ve Miraç’ta Verilen Hediyeler” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

17.00 – 18.00 : Miraç Kandili Özel Söyleşisi

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek’in konuk olduğu programda “Mir’ac Gecesi ve Kandilin idrak” konuşuluyor.

18.00 – 18.30 : Ummandan İnciler

18.45 – 19.00 : Günün Sohbeti

Merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin “Mir’ac’ta Verilen Hediyeler” konulu sohbeti dinleyicilerin istifadesine sunuluyor.

19.00 -20.00: Mir’ac Kandili Özel Programı-1

Mübarek mi’rac gecesinin anlatıldığı programda şiir ve münacatlara yer veriliyor.

21.10 – 21.45 : Mi’rac Kandili Özel Sohbeti

Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 24 Ekim 2000 tarihinde radyomuza yaptıkları, “Mir’ac Kandilinin Önemi ve Miraç’ta Verilen Hediyeler” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

21.45 – 22.00 : Başmakaleler Mi’rac Kandili Özel

12.10’da yayınlanan programın tekrarı…

22.00 – 23.00 : Vakti Şerif Miraç Özel

24.00 – 01.00 : Mir’ac Kandili Özel Programı-2

Mübarek mi’rac gecesinin anlatıldığı programda şiir ve münacatlara yer veriliyor.

03.00 – 04.00 : Hadisler Deryası, Mi’rac Kandili Özel

Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin 29 Mayıs 1988 tarihinde İskenderpaşa Camii’nde yaptıkları, “Namazı Cemaatle Kılmak” konulu sohbeti dinleyenlerin istifadesine sunuluyor.

AYRICA,

Merhum Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi ve Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi’nin kandil tebrikleri AKRA FM’de…

İslam âleminin ve tüm dinleyenlerimizin Mi’rac Kandili’ni tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dileriz.

AKRA