15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Temsilci 'tamam' derse mayıs ayında konferans

Son Güncelleme: 26 OCAK 2012 - TSİ 11:04

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York'un Greentree çiftliğinde yaptığı 5. üçlü görüşme sona erdi. BM'ye yakın bazı kaynaklar New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında bulunan Greentree'deki görüşmenin Genel Sekreter'in iki liderle yaptığı son üçlü görüşme olduğunu öne sürdü.
Ban Ki-moon, görüşmelerin sonunda iki liderle birlikte düzenlediği basın toplantısında özel danışmanı Alexander Downer'dan mart sonunda Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin değerlendirme alacağını; Downer'ın raporunun olumlu olması halinde, nisan sonunda ya da Mayıs başında çok taraflı konferans düzenleme niyetinde olduğunu açıkladı. Liderler, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un zirvede alınan karar uyarınca, 21 Ekim'e kadar haftada iki tam gün görüşme gerçekleştirmişti. '
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ortak basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, Rum tarafının isteksizliğine rağmen Greentree görüşmesinde son aşamayla ilgili daha somut bir takvimin ortaya çıktığını vurguladı. Eroğlu, Hristofyas'ın, 'Ben bunu kabul edemem, bunu kabul edersem Kıbrıs'a dönemem' diyerek kendini acındırmaya çalıştığını belirterek Rum lidere şöyle seslendi: "Sen Rum halkının seçtiği bir lidersin, eğer sen kendi halkından korkmaya başlamışsan senin liderliğinin bir anlamı olmaz ve hiçbir zaman da bir anlaşmaya imza atamazsın'' "Bizim için önemli olan çok taraflı toplantı için belirlenen takvimlemedir" diyen Eroğlu sözlerini, "Bugün çok taraflı toplantıya dünden daha yakın olduğumuzu söyleyebilirim'' diye tamamladı. 
SABAH