6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

KKTC Başbakanı'ndan uyarı

Son Güncelleme: 16 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:05

KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Kıbrıs Rum yönetiminin açtığı hidrokarbon arama ruhsat ihalesine katılmayı düşünen şirketleri uyardı. İrsen Küçük, Kıbrıs Türk halkının onayı alınmadan yapılacak tüm petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin gayrimeşru olacağını söyleyerek şirketlere, " ihaleye katılmayın" çağrısı yaptı.
İrsen Küçük, Rum kesiminin, Birleşmiş Milletler'deki müzakereler için çaba harcamak yerine Doğu Akdeniz'deki yasal olmayan tek yanlı eylemlerine devam etmesinin, Rum tarafının samimiyetsizliğini de ortaya koyduğunu söyledi.
Adanın doğal kaynaklarında Kıbrıs Türk halkının da Rumlarla eşit haklara sahip olduğunun altını çizen Küçük, "Bu haklarımızın Rumlar tarafından gasp edilmesine seyirci kalamayız." diye konuştu.
Rum tarafını da seslenen Küçük, "bizim onayımız alınmadan yapılacak tüm petrol ve doğalgaz faaliyetleri gayrimeşru olacaktır" uyarısını yaptı.
Türkiye, Kıbrıs Rum kesiminin sözde münhasır ekonomik bölgesinde uluslararası hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasını protesto etti.  
Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ''Rumların açtığı bu ihaledeki sözde ruhsat sahaları incelendiğinde bunların bir bölümünün Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı alanlarıyla çakıştığı anlaşılmaktadır'' denildi.
Türkiye'nin bu alanlarda, yabancı şirketlerin izinsiz  petrol/doğalgaz faaliyetlerinde bulunmalarına, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir şekilde izin vermeyeceği ve  gerekli her türlü tedbiri alacağı da belirtildi.
TRT