15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Rum tarafı ertelemeye çalışıyor

Son Güncelleme: 28 OCAK 2012 - TSİ 10:49

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da Rum tarafının isteksizliğini, anlaşmama yönünde zamanı oynayan hareketler içinde olduğunu tespit ettiğini bildirdi.
Eroğlu, New York'taki Greentree görüşmelerinin tamamlanmasının ardından beraberindeki heyetle birlikte THY'ye ait uçakla Türkiye'ye geldi. 
Burada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Eroğlu, Greentree görüşmelerinin 5'incisinin tamamlandığını belirterek, ''Aslında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun bizi davet ederken mektubunda 3 unsura odaklanmamız gerektiğini ifade etmişti. Bunlar 'vatandaşlık', 'yönetimde güç paylaşımı' ve 'mülkiyet' konularıydı'' dedi.
Kendilerinin de bu konuda gerekli hazırlığı yaparak gittiklerini ifade eden Eroğlu, ''Önerilerimiz de ona göre hazırlanmıştı. Tabii Rum tarafı daha ilk günden 'Rakamları yeni aldık. Kıbrıs'a gidip değerlendirmemiz gerekir' diyerek olayı erteleme düşüncesi içinde olduğunu ortaya koymuştur'' şeklinde konuştu.
Eroğlu, buna rağmen hazırladıkları önerileri sunduklarını ve bu önerilerin BM Genel Sekreteri ve oradaki heyet tarafından benimsenerek masaya konulduğunu belirterek, karşı tarafın herhangi bir önerisini alamadıklarını kaydetti.
Eroğlu, gazetecilerin ''Bir daha Hristofyas ile görüşülmeyecek, bu anlama mı geliyor?'' sorusuna da ''Kıbrıs'ta kısa bir görüşmemiz olacak ama Genel Sekreter Ban Ki-mun araştıracak. Genel Sekreter de Rum tarafının isteksizliğini, anlaşmama yönünde zamanı oynayan hareketler içinde olduğunu tespit etmiştir'' karşılığını verdi.
HABER7