15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

5. Kıbrıs üçlü görüşmesi sona erdi

Son Güncelleme: 25 OCAK 2012 - TSİ 10:58

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York'un Greentree çiftliğinde yaptığı 5. üçlü görüşme sona erdi.
New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında bulunan Greentree'de iki gün süren görüşmelerde, iki tarafın ne kadar ilerleme sağladıkları bilinmezken BM'ye yakın bazı kaynaklar, Greentree'nin Genel Sekreterin iki liderle yaptığı son üçlü görüşme olduğunu öne sürdü.
Bu arada Genel Sekreter Ban ve eşi Yoo Soon-taek'in Greentree'deki üçlü görüşmenin bitiminin ardından, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve eşi Meral Eroğlu ile Rum lider Hristofyas ve eşi Elsie Hristofyas'ı New York'un Manhattan semtindeki bir restorana yemeğe götürdükleri bildirildi.
Basın mensuplarının Greentree'deki görüşmelerin ikinci gününü izlemelerine izin verilmedi. Genel Sekreter Ban, bugün BM Genel Merkezinde iki liderle birlikte Greentree görüşmesinin sonucunu değerlendirmek üzere basına bilgi verecek.
Genel Sekreterin bu açıklamasının müzakere sürecinin nereye gideceğine ilişkin olarak son derece önemli olduğu BM'ye yakın kaynaklarca vurgulandı.
Genel Sekreterin açıklamasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu da Türkevinde basın toplantısı düzenleyip üçlü görüşmeyi değerlendirecek.