10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Euro Bölgesi, bir not darbesi de Fitch’den yedi

Son Güncelleme: 28 OCAK 2012 - TSİ 11:31

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi’ndeki 5 ülkenin uzun vadeli kredi notunu düşürüp, not görünümlerini de “negatif”e çevirdi. İtalya, İspanya ve İrlanda’nın zayıf finansal yapısı ve piyasalarda yaşanabilicek sert hareketlere karşı kırılgan ekonomiye sahip olduğunu açıkladı.
Fitch, İtalya’nın kredi notunu iki kademe düşürerek “A-” olarak  belirlerken, İspanya’nın kredi notunu da “A”ya düşürdü. Belçika’nın kredi notunu bir kademe düşürerek “AA”  olarak güncelleyen Fitch, Slovenya’nın kredi notunu 2 kademe düşürerek “A” seviyesine indirdi. Fitch, Kıbrıs’ın notunu ise bir kademe düşürerek “BBB-” açıkladı. İrlanda’nın “BBB “ kredi notunu teyit eden Fitch, ülkenin görünümünü de negatife çevirdi.
İtalya’da borç artıyor, büyüme yavaş
Not indirimine gidilen ülkelerin kısa vadeli ekonomik görünümlerinin, ülkenin zayıf ekonomisi nedeniyle yaşanabilecek finsansal şoklara karşı son derece kırılgan olduğu bilgisini veren kuruluş, İtalya’nın artan borçlarına karşılık yavaş büyüme oranına sahip olduğu gerekçesiyle notunu iki kademe düşürdü. İspanya’nın da notunu iki kademe düşüren kuruluş gerekçe olarak belirgin şekilde kötüleşen ekonomik görünümü sebep gösterdi. Fitch “Avrupa Merkez Bankası (ECB) mali açıdan sıkıntıda olan ülkelerin üzerindeki baskıyı azaltmak için üstüne düşen görevleri yerine getirme konusunda çok başarılı. Euro Bölgesi’nde oluşan krizin yükünü hafifletmek konusunda geçtiğimiz yılın ikinci yarsında gücünü ortaya koyan ECB, olası bir likidite krizinin önüne geçilmesini sağlayan duvar oluşturdu.” değerlendirmesini yaptı.
HÜRRİYET