28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Server İletişim’den müstesna bir eser: İSLÂM

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2012 - TSİ 12:20

İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi'nin “İslâm” adlı eseri, Server İletişim tarafından kitapseverlerin istifadesine sunuldu.


Eser M. Es’ad Coşan Hocaefendi'nin “sahih İslâm’ın bilinmesi ve bir yaşam biçimi olarak hayata hâkim kılınması” amacıyla yaptığı konuşma, yazı ve çevirilerini içeriyor.


Merhum M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin misyonunu; Müslümanlığı ashabın anladığı gibi anlamak, bunun Kur’an ve Sünnet başta olmak üzere sahih kaynaklardan devamlı surette sağlamasını yapmak ve bir yaşam biçimi olarak bu anlayışı hayatına hâkim kılmak olarak tarif etmek mümkündür. Vizyonu ise yukarıda tarifi yapılan Müslümanlık anlayışını dünyadaki bütün insanlarla paylaşmak diye ifade edilebilir.


Sahih İslâm’ın bilinmesi ve buna göre bir kimlik inşa edilmesi Es’ad Coşan Hocaefendi’nin üzerinde durduğu ana eksendir. Esasen onun bütün kitaplarını bu çerçevede okumak, konuşmalarını da bu bakış açısıyla dinlemek icap eder. Öyle konuşma, yazı ve çevirileri vardır ki bütün düşüncelerinin ve yaşamının manifestosu niteliğindedir.

Bu eser, işte bu konuşma, yazı ve çevirilerden çok önemli bir demet içermektedir.


Kitabın son kısmını “İslâmiyet Nedir?” başlıklı M. Es’ad Coşan Hocaefendi tarafından, Dr. Halil Necatioğlu müstear ismiyle yapılan bir çeviri yazı oluşturmaktadır. Bir İngiliz mühtedi olan J. W. Lovegrove (Habibullah) tarafından yirminci yüzyılın başlarında kaleme alınıp iki defa basılan “What is İslam?” isimli bu çeviri, 1966-1967 yıllarında Politika adıyla neşredilen haftalık bir dergide yayımlanmıştır. İlgili ve meraklıların istifadesi için bahsedilen çevirinin İngilizce ana metni kitabın sonuna konulduğu görülmektedir.


Kitapla ilgili detaylı bilgi için Server İletişim’in online kitap satış sitesi
www.internetpazar.com’u ziyaret edebilirsiniz.


AKRA FM