11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

‘Doğalgaz ve su barışın anahtarı’

Son Güncelleme: 15 EYLÜL 2014 - TSİ 11:46

KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’den Ada’ya gidecek suyun Ortadoğu’nun barışına anahtar olabileceğini kaydetti ve Rumlara, “Doğalgaz ile suyu birlikte kullanalım” çağrısı yaptı.

Rumların Türkiye ile dost olması gerektiğine işaret eden Yorgancıoğlu, “Çağdaş dünyada halklar düşmanlıkla refah elde edemez” dedi. KKTC Başbakanı, “Rumların Kıbrıs sorununun çözümünde adım atmasının Türkiye ile köprü kurmak anlamına geleceğini” söyledi. Başbakan Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

“Ülkemiz su fakiri bir ülkedir. Türkiye’den gelecek su çok önemlidir. Bütün maliyet Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanıyor. Yıllar sonra savaşların petrol değil su nedeniyle çıkabileceği iddia edildiğine göre; bu nedenle suyun önemi büyüktür. Bu bir barış suyu olabileceği için siyasi önemi de vardır. Kıbrıs’ın her iki halkına da yaşam kalitesini artırma adına kullanılabilir. Bu başarılmalıdır.”

Rumların bulduğu doğalgazın, Avrupa piyasalarına en ucuz taşınabilme noktasının KKTC ve Türkiye toprakları üzerinden mümkün olacağını kaydeden Yorgancıoğlu, “Türkiye’den suyun gelip adanın bütününe, doğalgazın da KKTC ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya pazarlanmasına baktığımızda, bu iki unsur yalnızca Kıbrıs’ta değil, Ortadoğu’da barışın anahtarı olacaktır” dedi.

Milliyet