11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Susuz adaya Türkiye’den ‘müzakere gücü’ akacak

Son Güncelleme: 8 EYLÜL 2014 - TSİ 11:45

Türkiye’den KKTC’ye su taşıyacak boru hattında sona gelindi. KKTC’li Bakan Bakırcı, adanın 50 yıllık ihtiyacını karşılayacak suyun, Rumlarla müzakerede stratejik öneminin çok büyük olacağını söyledi.

KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, “Suyla birlikte Anadolu halkı ile olan bağımız daha da güçlenecek. Suyu bizle paylaştıkları için Türkiye halkına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.
Dünyanın gözünün bu projede olduğunu kaydeden Bakırcı, “Ülkemizin çehresi değişecek. 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacımız karşılanacak. Tarımsal sulamadaki sıkıntı sona erecek” diye konuştu.
Kıbrıs’ta devam eden müzakerelere de işaret eden KKTC’li Bakan, müzakerelerde suyun etkili bir faktör olabileceğine dikkat çekerek, “Adaya gelen suyun, sadece ihtiyacın haricinde, stratejik önemi de çok büyük” dedi. Bakırcı şunları söyledi:

“Suyun KKTC’de ilk akışı için planlanan sürecin sonuna yaklaştık. Türkiye’de yer alan kara yapıları ve baraj inşası tamamlandı.
KKTC tarafında da baraj kısmı tamamlandı. Arıtma tesisi inşasının büyük bir kısmı bitti, pompa istasyonları tamamlanma aşamasına geldi. Deniz geçişinde ise sadece askılı boru sisteminin döşemesi kaldı. Türkiye ve KKTC kısmında karadan denize bağlanan kısımların batırma işlemleri başarıyla tamamlandı.

Projeye göre Türkiye’den KKTC’ye yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak. Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajı’ndan sabit debi esasına göre alınacak su, KKTC’ye isale edilecek. Su, 80 kilometre uzunluğundaki deniz boru hattı ile deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıdaki bir boru hattı vasıtasıyla Girne Geçitköy Barajı’na aktarılacak. Suyun yüzde 50.3’ü içme ve kullanma, yüzde 49.7’si ise zirai sulama olarak değerlendirilecek.

Milliyet