11 Safer 1442 | 29 Eylül 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kuzey Kıbrıs’a su çıkarması

Son Güncelleme: 18 MART 2014 - TSİ 14:34

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarihinin en büyük projesi olan ‘Türkiye’den boruyla su temini’ için hummalı bir çalışma sürüyor. Projenin 20 Temmuz’a yetiştirilmesinin planlandığı öğrenildi. 

Bu tarihin özel bir anlamı var. Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı’nı 20 Temmuz 1974’te başlattı. 20 Temmuz 2014’te ise adeta ikinci bir Barış Harekatı başlamış olacak. Mart ayında barajları tamamlanan projede, normal şartlarda ilk suyun eylül ayında Ada’ya ulaşması bekleniyordu.

Ancak yapılan görüşmeler sonunda suyun 20 Temmuz kutlamaları sırasında Ada’ya gitmesi çalışması başlatıldı. Projenin tamamlanmasıyla borularla Türkiye’den KKTC’ye yıllık 75 milyon metreküp su aktarılacak. Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Barajı’ndan sabit debi esasına göre alınacak su KKTC’ye isale edilecek.

Su, 80 kilometre uzunluğundaki deniz boru hattı ile deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte askıdaki bir boru hattı vasıtasıyla Girne yakınlarında yapılacak Geçitköy Barajı’na aktarılacak.

Suyun yüzde 50.3’ü içme ve kullanma, yüzde 49.7’si ise zirai sulama olarak değerlendirilecek. Proje KKTC’de, 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak.

Elektrik de aktaracak

Ada’ya gidecek suyun çözüm görüşmelerini de cesaretlendirmesi bekleniyor. Su projesinin yanında, Ada’ya kablo ile elektrik götürülmesi çalışmalarının da devam ettiği bildirildi. Projenin tamamlanmasının ardından “suyun ülke geneline pompalanması” noktasında elektrik ihtiyacının çok yüksek olacağı, o nedenle de Türkiye’den kablo ile elektriğin gelmesi gerekliliğinin ortaya çıktığı ifade edildi.

Milliyet