18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran'dan AB'ye 'nükleer' uyarı

Son Güncelleme: 30 HAZİRAN 2012 - TSİ 10:35

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleriyle nükleer görüşmeler yapan İran, AB'ye bir mektup göndererek, müzakereleri olumsuz etkileyecek eylemlerden kaçınılmasını istedi.

İran ile BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri arasındaki nükleer görüşmeler önümüzdeki ay yeniden İstanbul'da yapılacak. Müzakereler öncesi Avrupa Birliği'ne bir mektup yazan Tahran, görüşmeleri olumsuz etkileyecek eylemlerden kaçınılmasını istedi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a gönderdiği mektupta Batılı ülkelerden yapıcı tutum beklediklerini söyledi. Nükleer müzakerelerde olumlu sonuç alınmasına yol açacak yeni adımlar atılabileceğini vurgulayan Celili, işbirliği ve güven esasına dayalı müzakerelerin bir anlam ifade edeceğini dile getirdi. Nükleer Başmüzakereci Celili, yapıcı müzakerelere zarar verebilecek her türlü eylemden karşı tarafın sorumlu olacağını sözlerine ekledi.

Ambargo 1 Temmuz'da

AB, 1 Temmuz'dan itibaren İran'dan petrol alımını yasaklama kararını uygulamaya hazırlanıyor. İran, petrol de dahil diğer tüm ambargoların '5 artı 1' ile müzakere sürecini olumsuz etkileyeceğini belirtmişti.

İran ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden oluşan '5 artı 1' ülkeleri İstanbul, Bağdat ve Moskova'da nükleer konularda müzakerede bulunmuşlardı. Taraflar bir sonraki müzakerenin önümüzdeki ay İstanbul'da yapılması konusunda anlaşmıştı.

ABD'den Çin'e İran jesti

ABD yönetimi de, İran'dan petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle Çin ve Singapur'u ekonomik yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı. Çin ve Singapur bankalarını Amerikan finansal sisteminden dışlanmaktan kurtaran karar, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından yazılı açıklamayla duyuruldu.

Türkiye de muaf tutulmuştu

Ülkelerin, Amerikan yaptırımlarına maruz kalmamak adına İran'dan petrol alımına son vermeleri için tanınan süre dün doldu. ABD yönetimi daha önceki aylarda, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 17 ülkeyi, aynı gerekçeyle ekonomik yaptırımlardan muaf tutacağını açıklamıştı.

Millî Gazete