11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Euro’ya 4 günde 3 destek geldi

Son Güncelleme: 30 TEMMUZ 2012 - TSİ 11:29

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti, dün euro için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.

Merkel tatilde bulunduğu Avusturya’dan İtalya Başbakanı ile Euro Bölgesi’ndeki duruma ilişkin bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada Almanya ve İtalya'nın Euro Bölgesi'nin korumak için herşeyi yapacakları vurgulandı.

Bu açıklama Fransa ve Almanya'nın cuma günü, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi'nin de perşembe günü yaptıkları benzer açıklamaları hatırlattı. Merkel ve Monti yaptıkları açıklamada, 28 ve 29 Haziran’da düzenlenen Avrupa Konseyi toplantısında alınan kararların bir an önce uygulamaya konulması konusunda görüş birliği içinde olduklarını da bildirdi.

Toplantıda zordaki Avrupa bankalarına 500 milyar euro'luk yardım fonundan direkt faydalanma imkânı için karar alınmıştı.

Piyasalarda ardı ardına yapılan bu açıklamaların İtalya ve İspanya'nın sürdürülemez seviyelerdeki borçlanma faizlerini düşürmeye yönelik koordineli bir hareketin habercisi olduğu yorumu yapılıyor. Analistler Avrupa Merkez Bankası'nın perşembe günü yapacağı toplantıda zordaki Euro Bölgesi ülkelerinden tahvil alımı başlatma ihtimalinin olduğu görüşünde.

Bu arada ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner bugün, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ve ECB Başkanı Mario Draghi ile ayrı ayrı bir araya gelecek.

Milliyet