23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yunanistana para yetmedi!

Son Güncelleme: 5 MART 2012 - TSİ 08:52

Yunanistan’ın borç dramı Euro Bölgesi’nin kâbusu haline dönüştü. İki yıl önce 110 milyar Euro’luk ilk destek paketiyle başlayan ve halen 130 milyar Euro’luk ikinci destek paketiyle devam etmeyi planlayan Atina’yı kurtarma operasyonunun maliyeti şimdiden 240 milyar Euro’ya ulaştı. 
Ancak gelen bilgilere göre bu miktar Yunanistan’ı kurtarmaya yetmeyecek. AB Komisyonu, AB Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (troyka) hazırladığı son rapora göre Atina 130 milyar Euro’luk ikinci yardım paketinin tüm maddelerini yerine getirse bile 2015’te planlandığı gibi kendi gücüyle piyasalardan borçlanmayı başaramayacak. Troykanın hesabına göre Yunanistan 2015-2020 döneminde mevcut 240 milyar Euro’luk finansal desteğin haricinde 50 milyar Euro’luk bir ek desteğe daha ihtiyaç duyacak.
Troyka bu hesabı yapmış olmasına rağmen raporun bu haliyle son AB Liderler Zirvesi’nde yer almaması akılları karıştırdı. Alman basını, raporun bu bölümlerinin Alman tarafından gelen baskılar sonucu, karar metninden çıkarıldığını yazdı. Diğer yandan perşembe günü özel yatırımcılar ve Yunanistan arasında devam eden tahvil takası konusu için karar günü olacak. Son troyka toplantısında özel yatırımcılardan alacaklarının yüzde 53.5’lik bölümünden vazgeçmeleri istendi. Yatırımcılar bu kararı kabul edip etmeme konusunda perşembe günü karar verecek. Kesinti beklentilerin altında kalırsa 130 milyar Euro’luk ikinci destek paketi zora girecek.
ECB ENDİŞELİ
Avrupa Merkez Bankası (ECB): “Borç silme operasyonunda özel yatırımcılardan olumsuz yanıt gelebilir”
YASAYLA ZORLAYACAK
Özel yatırımcılar borç silme konusunda Atina’nın taleplerine olumsuz yanıt verirse Yunan hükümeti yatırımcıları yürürlüğe koyduğu yasayla borç affına zorlayacak. Derecelendirme şirketleri ise böyle bir karar halinde Yunanistan’ın iflasını açıklayacaklarını duyurdu.
Dünya Bülteni