23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Ya paraları çekerlerse!

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2012 - TSİ 10:43

Yunanistan’ın euro’dan çıkması durumunda zor durumdaki Avrupa ülkelerindeki bankalardan kısa sürede 340 milyar euro çekilebileceği, bu durumda bazı bankaların çökebileceği belirtiliyor.

Borç krizinin pençesindeki Avrupa’nın yeni korkulu rüyası ‘panikleyen’ banka müşterileri... Avrupa Merkez Bankası’nın 3 yıl vadeli ucuz 1 trilyon euro’luk kredi sağlamasıyla bile tam anlamıyla ayağa kalkamayan Avrupa bankacılık sistemi, Yunanistan’ın euro’dan olası çıkışıyla birlikte tetiklenecek bankalara hücum senaryosu korkusuyla yaşıyor.ABD’li Wall Street Journal (WSJ) gazetesi geçen hafta Yunan bankalarından 700 milyon euro çekilmesiyle konunun tüm Avrupa bankalarının gündemine oturduğunu yazdı. Artık yatırımcılar, analistler ve siyasetçiler Avrupa’nın farklı bölgelerinde benzer durumların yaşanabileceğini ve birçok bankanın zor duruma düşebileceği üzerine planlar yapıyor. Eğer Yunanistan euro’yu bırakır ve drahmi’ye dönerse, bu durumda bankalardaki mevduatlar da drahmi’ye çevrilecek. Bu durumda özellikle İspanya ve Portekiz’deki banka müşterilerinin kendi ülkelerinde de benzer bir durum yaşanabileceği korkusuyla acilen paralarını çekebileceği belirtiliyor. Pimco Avrupa Kredi Araştırmaları Başkanı Philippe Bodereau, “İspanyollar euro’larının peseta, Portekizliler ise eskudo’ya döneceği korkusuyla paraları çekip yurtdışında koruma altına alma yolunu seçecektir. Artık piyasaların öncelikli korkusu bu. Böyle bir durumda çok ciddi likidite krizi yaşanabilir” dedi.
Gözler İspanya’da...
Geçen hafta, İngilizler İspanyol bankası Banco Santander’in kredi notu düşünce bankanın İngiltere ayağından yaklaşık 200 milyon sterlin çekti. Çekilen para Santander’in İngiltere’deki mevduatının yüzde 0.2’si olsa da bir panik durumunda daha büyük çaplı hücumların yaşanabileceği fikrini doğurdu.    
WSJ, yaklaşık 2 ay öncesine kadar Avrupa bankacılık sisteminin likidite sorunlarına karşı güvende hissettiğini, Avrupa Merkez Bankası’nın dev kredi programının bankaları rahatlattığını ancak artık Yunanistan’ın euro’dan çıkış beklentisi ile İspanyol bankacılık sisteminin kırılganlığı birleşince ‘bal ayının’ sona erdiğini yazdı.
En büyük endişe kaynağı İspanya, Portekiz ve İtalya’da banka müşterilerinin hesaplarının büyük bölümünü hemen çekme ve 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinden birine taşıma hakkı olması. İspanya’da banka mevduatlarının yüzde 30’u vadesiz hesaplarda tutuluyor ve hemen çekilebilir. 
Milliyet