1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Çiftçi Mayıs yağışlarını bekliyor

Son Güncelleme: 28 NİSAN 2014 - TSİ 10:58

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Mayıs yağışlarını dört gözle bekliyoruz, birçok bölgede çiftçimiz yağmur dualarına devam ediyor" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Ekim ayından bu yana yetersiz kalan yağışların Türkiye'de kuraklık riski doğurduğunu, kuraklığın Marmara Bölgesi dışındaki bütün bölgelerde hissedildiğini bildirdi.

Mart yağışlarının endişeleri bir ölçüde giderdiğini ama Nisan ayında da yeterli yağışın alınamadığını belirten Bayraktar, "Mayıs yağışlarını dört gözle bekliyoruz. Birçok bölgede çiftçimiz yağmur dualarına devam ediyor. Mayıs yağışları özellikle hububatta rekolteyi çok önemli oranda etkileyecek, ülkemiz iyi yağış alırsa, rekolte de çok büyük olumsuzluklar yaşanmaz" ifadelerini kullandı.

Bu yıl kuraklık ve 29-30-31 Mart'ta yaşanan don olayının, tarım alanlarını etkilediğini hatırlatan çeken Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığının, 60 ilde don zararıyla ilgili çalışma yaptığını ve üreticinin borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

Dünya Bülteni