23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

En kırılgan ülke Türkiye

Son Güncelleme: 1 MART 2012 - TSİ 09:54

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Euro Bölgesi kaynaklı şoklara kırılganlık endeksine göre, en kırılgan gelişmekte olan Avrupa ülkesi Türkiye oldu.
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), yeni oluşturduğu gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin Euro Bölgesi kaynaklı şoklara kırılganlık (EESI) endeksine göre, Türkiye’nin 2.94 puan ile en kırılgan ülke olduğunu belirtti.
Macaristan ikinci sırada
Türkiye’nin kredi genişlemesinin en açık yan etkisi, cari açığının hızla büyüyerek son yılların en yüksek seviyesine çıkması oldu. Geçen yıl Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasına oranı yüzde 10’u bulan cari açıkta petrol fiyatlarındaki yükselişin de rolü var.
Yapılan açıklamada, endeksin ülke kredi notuyla doğrudan bir bağlantısı olmadığını ancak ülkelerin dış şoklara kırılganlığı konusunda fikir verdiğini belirten S&P, Türkiye’nin en kırılgan olduğu konuların ani finansman çıkışları ve dış finansman riskleri olduğuna dikkat çekti.
Öte yandan, Türkiye’den sonra euro bölgesi kaynaklı risklere karşı en kırılgan ikinci ülke ise 2.09 puan ile Macaristan oldu.
HÜRRİYET