20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran, doğalgaz rezervinde Rusya’yı geçti

Son Güncelleme: 14 HAZİRAN 2013 - TSİ 21:32

Bir İngiliz petrol şirketi tarafından yayınlanan Statistical Review of World Energy 2013 raporuna göre, İran kanıtlanmış doğalgaz rezervi ile Rusya’yı geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.

Tacik basınında yer alan haberde, 2012 yılı sonuçlarına göre, Rusya’nın ispat edilen doğalgaz rezervi 32,9 trilyon metreküp olarak açıklandı. Bir yıl önce Rusya’nın doğalgaz rezervi 44,6 trilyon metreküp olarak açıklanmıştı.

Yeni rapora göre, İran’ın ispat edilen doğalgaz rezervi 33,6 trilyon metreküp olarak açıklandı ve bunun sonucunda lider koltuğuna oturdu. Tahran bir yıl önceki raporda 33,1 trilyon metreküplük rezervi ile ikinci sırada yer almıştı.

İngiliz şirketinin bu seneki raporunda doğalgaz sektöründeki rakamlarda genel bir düşüş yaşandığı belirtildi. Dünya genelinde kanıtlanmış doğalgaz rezervi de, 208,4 trilyondan 187,3 trilyon metreküpe kadar azaltıldı. 21 trilyon metreküplük bu düşüş, dünyanın 7 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek miktar olarak belirlendi.                                                                                                                                                                    Enerji Enstitüsü