16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İsrail ile Rusya'nın askeri şifre takası

Son Güncelleme: 1 MART 2012 - TSİ 10:04

İsrail ile Rusya'nın, İran ve Gürcistan'a sattıkları silahların şifrelerini yapılan anlaşma çerçevesinde birbirleri ile paylaştıkları ortaya çıktı. Rusya'nın İran'a sattığı hava savunma füze sisteminin İsrail'i endişelendirdiği öne sürüldü. 
Bunun üzerine İsrail, İran'a satılan füze sisteminin şifrelerini ele geçirmek için Rusya ile işbirliği yapmak istedi. Wikileaks'in son yayımladığı belgelere göre, 2008'de Rusya ile Gürcistan arasında patlak veren savaş başlamadan önce İsrail ile Moskova bir anlaşma imzaladı. 
Anlaşma çerçevesinde İsrail, Gürcistan'a sattığı insansız hava araçlarının kodlarını Rusya'ya verdi. İsrail ise bunun karşılığında Rusya'nın İran'a sattığı Tor-M1 hava savunma füze sisteminin şifrelerini aldı. Böylece, İran'ın Rusya'dan satın aldığı hava savunma sistemlerinin şifresi İsrail'in eline geçmiş oldu. 
Belgelerde, Gürcistan- Rusya savaşı sırasında Gürcü askeri yetkililerin hava araçları için yedek parçaya ihtiyaç duydukları sırada araçların şifrelerinin kırıldığını belirledikleri de kaydedildi. Rusya'nın aynı zamanda Yunanistan'a da S-300 füze sistemi sattığı belirtildi. 
SABAH