8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Petrol kavgasında kazanan, şirketler oldu

Son Güncelleme: 5 MART 2012 - TSİ 16:05

İran-İsrail-ABD ve AB kavgasında kazanan bu ülkeler ile onların yönetimindeki şirketler oldu. Petrol ihraç eden ülkeler ve sektördeki dev firmalar dünyada yaşanan siyasi gerginlikler ve savaş senaryolarıyla kasalarını doldurdu. AB ve ABD'nin ambargo açıklamaları, sürekli gündemde tutulan İsrail-İran savaşıyla petrolün varil fiyatı 124 dolarla geçtiğimiz yıl nisan ayından bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye geldi.
Sabah'ın haberine göre, kavgaların kazananı İran ve İsrail olurken fatura Türkiye gibi enerji açığı olan ülkelere çıktı. Yahudi sermayesinin kontrol ettiği petrol şirketleri 2011'de rekor kârlar açıkladı. Şirketlerin kârlılıkları yüzde 50'leri aşan oranlarda arttı.
OPEC GELİRİ ARTTI
ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin tespitleri de OPEC'in servetinin arttığını kanıtlıyor. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte Venezüella, İran, Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Libya, Endonezya, Abudabi, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Nijerya, Ekvador ve Gabon'dan oluşan OPEC ülkelerinin toplam petrol gelirleri 1 trilyon barajını aştı. 2010'da bu rakam 778 milyon dolardı. 2009'a göre ise yüzde 35'lik artış oldu.
REKOR KÂR AÇIKLADILAR
Washington merkezli Center for American Progress'in verilerine göre dünyanın en büyük beş petrol firması 4'üncü çeyrekte 137 milyar dolarlık kârla tarihi bir rekora imza attı. Üstelik geçtiğimiz yıllara göre daha az üretim yaparak bu rekoru yakaladılar. Petrol şirketleri 2010'da günlük 16.2 milyon varil üretim yaparken bu rakam 2011'de 15.6 milyona düştü. Bu şirketlerin nakitleri 58 milyar doları buluyor.
EN ÇOK SUUDİLER'E YARIYOR
Uzmanlara göre, artan petrol fiyatlarından en çok Suudi Arabistan faydalanacak. Krallık, Libya'daki petrol üretiminin kesintiye uğramasının ardından açığı kapatmak için üretimini artırmıştı. Dünyanın en büyük altıncı petrol rezervine sahip Birleşik Arap Emirlikleri de petrol üretimini günlük 2.6 milyon varile çıkardı. Benzer şekilde Kuveyt de üretimini günlük 2.9 milyon varile yükseltti. Riyad merkezli Cadva Yatırım'ın tahminlerine göre, Suudi Arabistan'ın petrol ihracat gelirleri bu yıl 278 milyar dolara ulaşacak. Krallık geçen yıl petrolden 215 milyar dolar gelir elde etmişti. BAE'nin petrol gelirlerinin ise 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Emirlikler'in 2008'deki petrol geliri 87 milyar doları bulmuştu.
ARZ DA FİYAT DA ARTIYOR
OPEC'in araştırmasına göre petrol ihraç eden ülkeler 14 Aralık 2011'de yaptıkları toplantıda karar aldıkları günlük miktardan daha fazla petrol pompalayarak 30 milyon varil fazla üretim yapıyor. Bu arz fazlasına rağmen savaş olasılıkları gibi nedenlerle fiyat artışları devam ediyor. 
Dünya Bülteni