13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Güneş ve rüzgara talep ve yatırım artıyor

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2018 - TSİ 09:41

Ocak ayında 532 proje için 8.1 milyar liralık teşvik belgesi içersinde 1.3 milyarlık yüzde 16’lık bölümü yerli güneş paneli yatırımı konusunda oldu.

Bu yatırım iştahının nereden kaynaklandığını, ne anlama geldiğini yenilenebilir enerji uzmanı Tanay Sıtkı Uyar; “Birçok yerli firma doğalgaz yatırımlarından vazgeçti temiz enerjiye döndü. Temiz enerji devrimi başladı” değerlendirmesiyle açıkladı.

“Temiz enerjinin toplam içindeki payları ne durumda” sorusuna yanıtta Uyar, şu bilgiyi verdi:

“Son yatırımlarla rüzgarın payı yılık %6-7 seviyesine çıktı. Güneş %1, jeotermal %2, biyoenerji %1. Toplamda hidroelektrik dışında yıllık %10 seviyesinin üzerinde temiz enerji payına çıkıldı.

Hafta sonlarında önce ucuzdan alım yapıldığı için temiz enerjinin payı %15-16’lara kadar yükseliyor. Bunda güneş ve rüzgar enerji üretim tesislerinin gelişip ucuzlaması ve verilen garanti alım fiyatlarının uygun olması etkiledi. Bu alanda yeni gelişmeler olacak ve yenilenebilir enerjinin toplam içindeki payı önümüzdeki dönemde artacaktır. Dışarıda çok daha ucuza üretildiği için yerli desteği başladı. Bu da önemli bir etken. Dünyada da benzer gelişmeler söz konusu. Hollandalılar, trenlerini yenilenebilir enerji ile çalıştırmak için çalışmalar yapıyorlar.”

Bilindiği gibi yenilenebilir enerji yatırımlarında başvurular uzun süre gündeme alınmadı. Son dönemde ise hem rüzgar hem güneş enerji yatırımı başvuruları birbiri ardından devreye alınmaya başlandı.

Uzmanlar, Türkiye’nin uzun süre kullanamadığı ve önemli potansiyeli olan güneş, rüzgar, jeotermal ve bio enerji alanlarına yatırımların hızla artacağını ve dışa bağımlı doğalgaz ve fosil yakıt ile enerji üretim payının bu yolla azaltılabileceğini belirtiyorlar.

Osman Arolat / Dünya