16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Euro’dan çıkmanın bedeli 225 milyar Euro

Son Güncelleme: 19 MAYIS 2012 - TSİ 10:45

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Yunanistan'ın ve 16 İspanya bankasının kredi notlarını düşürmesi dün piyasaları sarstı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma riskinin artmasını gerekçe gösterek ülkenin kredini notunu B-’den CCC’ye indirmesi, Moody’s’in de aralarında Euro bölgesinin en büyük bankası Banco Santander’in de bulunduğu 16 İspanya bankasının kredi notlarını düşürmesi dün piyasaları sarstı.

Uzmanlar, Avrupa’da borç krizinde durumun kötüye gitmesinin piyasalarda satışların devam etmesini sağladığını belirtirken, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble Euro Bölgesi’ne karşı piyasalarda görülen güven krizinin yatışmasının bir iki yıl sürebileceğini söyledi.

Drahmi, iflastır

17 Haziran seçimlerinde Avrupa Birliği (AB) ve IMF’nin kemer sıkma ve reform programını sürdüremeyecek bir hükümetin iktidara gelmesi halinde Yunanistan’ın Euro’dan çıkmasını mümkün gören Fitch, böyle bir gelişme halinde gerek devlet gerekse özel sektör borçlarının ödenemeyeceğinden ve ülkenin iflas edeceğini, borçların Euro’dan başka bir para birimine (Drahmi) dönüştürülmesini de iflas sayacağını belirtti.