20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'Yunanistan'a verilen sözler tutulsun'

Son Güncelleme: 18 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:36

AB ve IMF’nin her dediğini bir bir yerine getiren Yunanistan, yine de pazartesiyi yüreği ağzında bekliyor. Fransa Başbakanı Fillon, “Söz verdik, artık yerine getirelim. İflas korkunç olur” diyerek Almanya’da hâlâ nazlanan bazı bakanları uyardı.
İflastan kurtulmak için vaat edilen 130 milyar Avro’luk AB yardımı için istenenleri büyük ölçüde yerine getirdiği halde pazartesi yapılması beklenen Avro bölgesi maliye bakanları toplantısından çıkacak sonucu hâlâ garantileyememiş olan Yunanistan’ın imdadına bu kez Fransa yetişti. Fransa Başbakanı François Fillon, Yunanistan’ın iflasının önlenmesi için her şeyin yapılması gerektiğini belirterek, Alman hükümetindeki bazı bakanları uyardı.
Fillon, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Almanya Başbakanı Merkel ile aramızda görüş ayrılığı yok, aynı pozisyonu paylaşıyoruz. Ancak Alman hükümetindeki bazı kişilerin, farklı fikirleri olduğunu duyuyoruz. Yunanistan çok önemli reformlar için söz verdi. Artık Avrupalılar sözlerini tutmalı. Bankacılar ellerindeki tahvillerin değerini yüzde 70 düşürmeyi kabul etti. Avrupalılar vaatlerini yerine getirmeli. Yunanistan’ın iflası ile oynamak çok tehlikeli.”
Maliye bakanları pazartesi günü yapacakları toplantıda, çarşamba günkü telekonferansta Yunanistan’da borçların sürdürülebilirliği konusunda kendilerine verilen bir belgeyi de inceleyecekler.
Fillon’un açıklamaları Avro bölgesi bakanlarının hâlâ tereddütte olduğunu ortaya koymasına karşın dün piyasalarda Yunanistan’da pazartesi anlaşma sağlanacağı beklentisi ve iyi gelen ABD verilerinin desteğiyle iyimser bir hava hâkimdi.
CUMHURİYET