3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İran'dan petrol almaya devam

Son Güncelleme: 14 MART 2012 - TSİ 12:40

Enerji Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin İran'dan petrol almaya devam ettiğini belirterek, "Biz sınır ülkesiyiz. Diğer ülkelerden daha farklı bir yerimizin olduğu bilinmeli" dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin İran'dan ham petrol almaya devam ettiğini belirtti. Bir sınır ülkesi olarak Türkiye'nin tedarikinin hemen hemen yarısını İran'dan yaptığını hatırlatan Yıldız, "Bu manada diğer ülkelerden biraz daha farklı bir yerimizin olduğunun bilinmesi doğru olur" dedi. İran ham petrolünün İngiltere veya Fransa'nın ithalatının yüzde 1-2'sini oluşturduğunu kaydeden Yıldız, "Bizim statümüz onlar gibi değil. Arz güvenliğiyle alakalı tabii kaynak çeşitliliğine, ülke çeşitliliğine gidilebilir, ama ana orijin noktamızın bu olduğunu bilmek lazım" dedi. 
SINIR ÜLKESİYİZ 
Gelişmeleri yakından takip ettiklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Farklı ülkelerle tabii ki görüşmeler olabilir, fakat bizim İran'la çok iyi bir dostluğumuz var ve hem şu anda devam eden hem de bundan sonra geliştirilebilecek projelerle alakalı konularımız var. Yalnızca OECD açısından baktığımızda İran'a sınır olan tek ülkeyiz. O yüzden statümüzün farklı olduğunun bilinmesi lazım." Bakan Yıldız, "İran ve diğer 11 ülkeden ham petrolü, 5 ülkeden de doğalgazı almaya devam ediyoruz" dedi. 
PETROLÜN % 18'İ AB'YE GİDİYOR
Dünyanın en büyük dördüncü petrol rezervine sahip İran'da günlük 3.7 milyon varil üretim yapılıyor. İran petrolün yüzde 18'ini AB üyesi ülkelere ihraç ediyor. En çok ihracat yüzde 22 ile Çin'e yapılıyor. Türkiye'nin İran'ın ihracatındaki payı ise yüzde 7'yi buluyor. 
TÜRKMEN GAZI SİNERJİ SAĞLAR
Kuveyt'te düzenlenen 13. Uluslararası Enerji Forumu'na katılan Yıldız, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oeittinger ile ikili bir görüşme yaptı. Oettinger ile yaptığı görüşmede Türkmenistan ziyareti, Azerbaycan ilişkileri, Şahdeniz 2 konsorsiyumunun son tercihinin neler getirip götürebileceği ve AB üyesi ülkelerin doğalgaz arz güvenliği probleminin çözülebilmesi için neler yapılabileceğini değerlendirdiklerini kaydeden Yıldız, "Ben Türkmenistan gazının da gelebiliyor olması halinde ciddi bir sinerji oluşacağı kanaatindeyim" dedi. 
Sabah