3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

'Türkiye'ye yük oluyorlar'

Son Güncelleme: 25 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:25

İran'ın İngiltere ve Fransa'ya petrol akışını durdurması ile ilgili konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "AB kararlarının bağlayıcılığı yok" dedi
Yıldız, AB'nin ambargosuna karşılık İran'ın İngiltere ve Fransa'ya petrol akışını durdurmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, "Türkiye için BM kararının hukuken bağlayıcı olduğunu söylemeliyim. Onun haricinde biz bir AB üyesi ülke değiliz. O yüzden AB'de alınan kararların hukuken Türkiye açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Türkiye aynı şekilde ABD içinde alınan kararlar için de aynı şeyi söyleyebilir" dedi. 
TÜRKİYE'YE YÜK OLUYORLAR 
Bakan Yıldız, bunu Türkiye'nin hak etmediğini ,dünyanın ve bölgenin oluşturduğu siyasi istikrarsızlıkların Türkiye'ye yük olduğunu söyledi. Ham petrolün fiyatının 108 dolardan 124 dolara çıktığını hatırlatan Yıldız, "Her 10 doların Türkiye'ye toplam yükü 4 milyar dolar civarındadır. Bu az bir rakam değil" değerlendirmesini yaptı. Türkiye'nin doğalgaz tedarikini 5 ayrı ülkeden, ham petrol tedarikini de 11 ayrı ülkeden tamamladığını belirten Yıldız, şöyle devam etti: "Zaman zaman bu rakamlar inip çıkabiliyor. İran Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 40-45'ler, zaman zaman da yüzde 50'ler civarında bir tedarik noktası. Biz bu konuda gelişmeleri dikkatle izliyoruz." Yıldız konuşmasında Türkiye'nin, ham petrolü yüzde 90-92'ler civarında dışarıdan ithal eden bir ülke olduğuna işaret etti. 
SABAH