16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yunanlılar her gün 800 milyon Euro nakit çekiyor

Son Güncelleme: 14 HAZİRAN 2012 - TSİ 11:21

Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) 18 milyar Euro’luk ‘hayat öpücüğü’ne rağmen Yunan bankalarındaki kriz giderilemedi.

Yunanistan’da bir yandan her geçen gün daha da derinleşen ekonomik kriz, bir yandan da pazar günü yapılacak erken genel seçimlerin sonuçları ile ilgili belirsizlik yüzünden ‘Euro’dan çıkıp drahmiye dönme’ paniği yaşayan Yunanlıların paralarını çekmek için akın etmeleri bankalardaki nakit krizini doruğa çıkardı. Geçen 6 Mayıs’da yapılan seçimlerden bu yana Yunanlılar bankalardan her gün 500-800 milyon Euro para çekti. Ekonomik krizin başladığı 2009 yılı sonundan bu yana bankalardaki mevduat hesaplarının miktarı 80 milyar Euro azaldı. Bankalardaki mevduat hesapları toplamı 150-155 milyar Euro’ya düştü.
Pazar günkü seçimlerde birinci ya da ikinci parti çıkması beklenen Radikal Sol Koalisyon’nun lideri Aleksis Tsipras, bankalardan çekilen 80 milyar Euro’dan 25’inin yurdışına çıkarılmadığını ve yastık altında saklandığını belirterek “Bu paraların bankalara dönüşünü sağlayabilirsek sorun önemli ölçüde çözülür” dedi. Bankalardaki krizin yanı sıra devlet hazinesindeki nakit de tükeniyor. Hazine’de memur ve emekli maaşlarının ödenmesi ile zaruri devlet harcamaları için 20 Temmuz’a kadar yetecek para bulunuyor. AB,  130 milyar Euro’luk ikinci kurtarma paketi çerçevesinde temmuz ayı  taksidini vermek 17 Haziran seçimlerinden istikrarlı bir hükümetin işbaşına gelmesini şart koşuyor.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ın istikrara kavuşmasının, Avrupa ve Euro’ya güvenin tekrar sağlanması için dönüm noktası olduğunu belirterek “Yunanistan üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmelidir, Güven ortamı ancak böyle sağlanır” dedi.
Hürriyet