4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Macarlar göçmenleri savaşa hazırlanır gibi karşılıyor!

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2015 - TSİ 10:48

Avrupa'ya geçiş yapmak için kapısına dayanan zor durumdaki mültecilere polisinin gazla müdahalesi nedeniyle büyük tepki çeken Macaristan'da, şimdi de ordu birlikleri devrede.

Üstelik sınır bölgesinde dün başlayan bir askeri tatbikatla! Macar General Tibor Benk, askeri birliklerin güneyde muhtemel bir müdahaleyi sınadığını söyleyerek adeta bir düşmana hazırlanır gibi "Macaristan'ın güvenliğini sağlamak bizim görevimiz" demesi şaşırttı. Tatbikata "Kararlı Eylem" (Decisive Action) adının verilmesi ise dikkat çekti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bir süre önce yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki haftalarda büyük mücadeleye hazır olun. Sınırı adım adım kontrol altına alacak, parlamentodan onay gelmesi halinde orduyu da sınırda konuşlandıracağız" demişti. Öte yandan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Avrupa Direktörü Vincent Cochetel, Balkan güzergahı üzerinden 42 bin sığınmacının daha AB ülkelerine geleceğini söyledi. Öte yandan artan göçmen sayısı nedeniyle Avusturya Viyana-Budapeşte tren seferlerini askıya aldı.

Sabah