4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Duvar örülmeden göçmen akını arttı

Son Güncelleme: 26 AĞUSTOS 2015 - TSİ 11:10

Macaristan, sınıra inşa edilen duvarın 31 Ağustos'ta tamamlanacağını açıklayınca, göçmenler AB ülkelerine ulaşabilmek için kıyasıya bir yarışa başladı.

Avrupa Birliği ülkelerinin en acil sorunlarının başında gelen göçmen akını, Macaristan'ın inşa ettiği sınır duvarı yüzünden ivme kazandı. Macar yetkililer, yüksekliği yer yer 4 metreyi bulacak ve dikenli tellerle desteklenecek sınır duvarının 31 Ağustos tarihinde tamamlanacağını açıklayınca, göçmenler kendilerini AB sınırından içeri atmak için zamanla yarışmaya başladı.

Önceki gece Makedonya'dan Macaristan'a bin kişilik bir grubun giriş yaptığı, 7 bin kişinin de yolda olduğu belirtildi. Macar toprakları üzerinden Almanya ve İsveç gibi gelişmiş ülkelere ulaşmaya çalışan 2 bin göçmenin daha Sırbistan'a geldiği aktarıldı. Yetkililer, Macaristan üzerinden AB'ye giren göçmenlerin arasında Suriye, Afganistan, Irak gibi ülkelerdeki şiddetten kaçanların yanı sıra Kosova ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerindeki yoksulluktan kurtulmaya çalışanların da bulunduğunu söylüyor. Tahminlere göre, sene başından beri deniz yoluyla Yunanistan'a 100 bin, İtalya'ya 150 bin göçmen ulaştı, yaklaşık 2 bin 400 göçmen de boğularak can verdi.

Sabah