5 Zilka'de 1442 | 16 Haziran 2021 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İslam âlemi Mevlid Kandili'ni kutluyor

Son Güncelleme: 23 OCAK 2013 - TSİ 11:10

Bugün, Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (sas)'in doğduğu gece olan Mevlid Kandili. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mevlit Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Görmez yayımladığı mesajında, 23 Şubat Çarşamba gününü perşembeye bağlayan gece, tüm insanlığı onurlandırmak üzere dünyaya teşrif eden Hz. Muhammed'in Mevlid-i Şeriflerinin 1442. yıl dönümünün idrak edileceğini belirtti.
Mevlid-i Nebi'nin, Türkiye, bütün İslam alemi ve topyekun insanlığın huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz eden Görmez, 'Kendisi insanlığın onuru olan Sevgili Peygamberimizin insanlığa getirdiği varlık anlayışında insan, yaratılmışların en saygını ve varlığın özüdür' ifadelerini kullandı.
İNSANLIK SINAVDAN GEÇİYOR
İnsanın fıtrat ve yaratılış itibarıyla onurlu bir varlık olmasının, İslam'ın varlık, bilgi ve değer anlayışını şekillendiren en temel unsurlardan biri olduğunu vurgulayan Görmez, şöyle devam etti: ' İnsanoğlunun, son iki yüzyılda bilimsel ve teknolojik alanlarda gösterdiği olağanüstü ilerlemeyi ne yazık ki insan onurunun korunması ve yüceltilmesi konusunda gösteremediği bir gerçektir. Geride bıraktığımız yüzyıl, daha şimdiden insanlık onurunun had safhada zedelendiği talihsiz bir zaman dilimi olarak anılmaktadır. Ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık, şiddet, işkence, terör, savaş, gelir adaletsizliği, zulüm, sömürgecilik, eğitim eşitsizliği, emeğe saygısızlık, istismar, kürtaj, açlık ve kıtlık gibi onur kırıcı küresel sorunların kıskacındaki insanlık, tarihte görülmemiş bir sınavdan geçiyor. İnsanoğlu, kendi ürettiği yapay sorunların açılmak bilmeyen kapıları önünde yorgun bir halde bekliyor. '
KENDİ HAPİSHANEMİZ
Kendi ürettiğinin esiri olan insanlığın, kendini hapsettiği karanlık zindanlardan çıkış yolları aradığını belirten Görmez, bu yüzden de özlediği aydınlığı, peşinde koştuğu idealleri nerede ve 'nasıl araması gerektiğini yeniden düşünmesi gerektiğine işaret etti.

Haber 7