11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kayıt dışı çalışanların sayısı 10 milyonu aştı

Son Güncelleme: 20 NİSAN 2012 - TSİ 14:16

Sigortasız işçi çalıştırmanın çok yaygın olduğu Türkiye’de, kayıtdışı istihdam nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim kaybı toplamı 20.4 milyar liraya ulaştı. Özel sektörde istihdam edilen sigortalı işçilerin yaklaşık yarısının sosyal güvenlik primi de asgari ücret üzerinden ödeniyor.
Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranının son yıllarda azalmasına rağmen 2011 ortalaması olarak 10 milyon kişiyi geçtiğine işaret eden Türk-İş Araştırma Müdür Yardımcısı Enis Bağdadioğlu, kayıtdışı istihdamın özellikle ücretsiz aile işçiliği ve kendi hesabına çalışanlar ile yevmiyeli olarak hayatını sürdürmek durumunda olan kesimde yüksek olduğunu vurguladı. 
Ücretli-yevmiyeli olarak çalışan ancak sosyal güvenlik kapsamında olmayanların sayısının da geçen yıl itibarıyla 3 milyon 398 bin kişi olarak tahmin edildiğini belirten Bağdadioğlu, Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı İşgücü Araştırması 2011 Yıllık Sonuçlarına göre, yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranının yüzde 42.1 olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Cumhuriyet