13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Mevlid 1438 : El-Müstakîm -İstikamet Üzere Dosdoğru Olan (s.a.s)

Son Güncelleme: 10 ARALIK 2016 - TSİ 11:36

“Sözün en güzeli Allah'ın kelâmı, en güzel yol da Muhammed'in yoludur.”

Hadis-i Şerif  (15 N1312 Nesâî, Sehv, 65.)

« أَحْسَنُ الْكَلاَمِ كَلاَمُ اللَّهِ وَأَحْسَنُ الْهَدْىِ هَدْىُ مُحَمَّدٍ صلى الله عليه وسلم » .

Son Peygamber Platformu ile İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimiz (sas)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1438, 11 Aralık 2016 Pazar akşamı, Fatih’teki Şehzadebaşı Camii’nde “el-Müstakîm - İstikamet üzere dosdoğru olan (s.a.s).” temalı kandil programı tertip ediyor. Mevlid 1438 el-Müstekîm etkinliği kapsamında başlatılan “8 milyar salavat-ı şerife” kampanyası yoğun ilgi görüyor.

Mevlid Kandili akşamı gerçekleştirilecek programda, tüm insanlar için örnek olan Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s)’in el-Müstakîm vasfı, “İstikamet üzere dosdoğru olan (s.a.s).” temasından yola çıkılarak farklı yönleriyle ele alınacak.  Program vesilesiyle Peygamber Efendimiz (s.a.s.)’in dosdoğru yol üzere olduğu ayet, hadis ve asr-ı saadet dönemi uygulamaları örnekleri ile hatırlanacak.

Bütün sınırları, yolları yıkıp mahveden postmodern felsefenin insanların yolunu şaşırttığı, izlerin, istikametlerin sahteleştiği bu zamanlarda dosdoğru yol üzere olan Son Peygamber  Hz. Muhammed (s.a.s.)’in yolunun doğruluğu ve özelliklerinin anlatılacağı “el-Müstakîm- İstikamet üzere dosdoğru olan (s.a.s.).” programıyla Peygamber Efendimizin, her mü’minin hayatında rol-model olarak yer alması için gerekli farkındalık ve değişim şartları muhterem konuşmacılarla dile getirilecek.

Son Peygamber Platformu ile BİNDER’in geleneksel hale getirdiği özgün Mevlid Kandili programlarından onuncusu olan “el-Müstakîm- İstikamet üzere dosdoğru olan (s.a.s.).” programı, 12 Rebi’ül-evvel 1438, 11 Aralık 2016 Pazar günü Fatih Şehzadebaşı Camii’nde saat 18.20’de başlayacak.

Yunus Asım Aksoy'un sunumunu yapacağı programda, Kur’an-ı Kerim’den aşrı şerifleri Bahattin Çörek ve Erhan Mete okuyacak.

Necmettin Erbakan Ünv. İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ramazan Altıntaş'ın “el-Müstakîm (s.a.s.)” konusunda katılımcılara hitap edeceği programda, Aziz Hardal ve Oğuzhan Bahtiyaroğlu mevlid-i şeriften bölümler okuyacak.

Bâd-ı Saba Musiki Ekibinin salavat-ı şerife ve ilahileri icra edileceği programın sonunda salavatlar eşliğinde musafaha yapılacak.  Ardından katılımcılara şerbet ve çeşitli ikramlarda bulunulacak.

Mevlid kandili programı AKRA FM ile www.elmustakim.org ve www.akradyo.net  sitelerinden canlı olarak yayınlanacak.

Son Peygamber Platformu, Mevlid 1438 el-Müstakîm etkinliği kapsamında başlattığı “8 milyar salavat-ı şerife” kampanyası da yoğun ilgi görüyor. Okunan salavat-ı şerifeler, 12 Rebiülevvel 1438, 11 Aralık 2016 Pazar akşamına kadar www.8milyarsalavat.com adresindeki salavat sayacına kaydedilebiliyor.

Önceki yıllarda “el-Emîn (s.a.s)”, “el-Muallim (s.a.s)”, “el-Beşîr (s.a.s)”, es-Sâdık (s.a.s), “el-Mübelliğ (s.a.s)”, “eL-Adil (s.a.s)” ve “Hayru’l Beşer(s.a.s)” kandil özel programlarını gerçekleştiren BİNDER, geçtiğimiz yıl Son Peygamber Platformu ile birlikte Peygamber Efendimizin  “el-Muslih (s.a.s)” vasfının işlendiği bir program düzenlemişti.

 

MEVLİD 1438 EL-MÜSTAKÎM (S.A.S) PROGRAM AKIŞI

11 Rebiülevvel 1438, 11 Aralık 2016 Pazar / Fatih Şehzadebaşı Camii

Yatsı namazı                                

Amenerrasulü                            : Bahattin Çörek

Salavat ayeti ve meali                

Salavat Korosu                           : Bâd-ı Saba Musiki Ekibi

Kur’an-ı Kerim                            : Erhan Mete (Eyüp Sultan Camii imam hatibi) 

Meal-i Şerif                                 : Yunus Asım Aksoy

el-Müstakim (s.a.s)  Konuşması   : Prof.Dr. Ramazan Altıntaş 

(Necmettin Erbakan Ünv. İlahiyat Fakültesi Dekanı)

Veladet Bahri                              : Aziz Hardal (Mevlidhan)

İlahiler                                        : Bâd-ı Saba Musiki Ekibi

Münacaat Bahri                           : Oğuzhan Bahtiyaroğlu

Dua                                            : Abdurrahman Katlan