28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kutlu Veladetin İhyası: Hayru’l Beşer - İnsanlığın En Hayırlısı (sas)

Son Güncelleme: 3 OCAK 2015 - TSİ 09:48

Ol Rebîü’l-evvel ayı nicesi

On ikinci gece isneyn gecesi

Ol gece kim doğdu ol hayru’l beşer

Ânesi anda neler gördü neler

(Mevlid- Süleyman Çelebi)

 

Son Peygamber Platformu ile İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimiz (sas)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1436, 2 Ocak 2015 Cuma akşamı, Fatih’teki Şehzadebaşı Camii’nde “Hayru’l Beşer - İnsanlığın En Hayırlısı (sas)” temalı kandil programı tertip edildi. 

Mevlid Kandili akşamı gerçekleştirilen programda, tüm insanlar için örnek olan Son Peygamber Hz. Muhammed (sas)’in Hayru’l Beşer vasfı,“İnsanlığın En Hayırlısı” temasından yola çıkılarak farklı yönleriyle ele alındı. 

Yenidünya kavramının tartışıldığı tevhid asrında, yeni medeniyet tasavvurumuz için temel ölçülerin anlatılacağı “Hayru’l Beşer - İnsanlığın En Hayırlısı” programıyla Peygamberimizin, her mü’minin hayatında rol-model olarak yer alması için gerekli farkındalık ve değişim şartları uzmanlarca gündeme getirildi. 

SonPeygamber Platformu ile BİNDER’in geleneksel hale getirdiği özgün Mevlid Kandili programlarından sekizincisi olan “Hayru’l Beşer - İnsanlığın En Hayırlısı”programı, 12 Rebi’ül-evvel 1436, 2 Ocak 2015 Cuma günü Fatih Şehzadebaşı Camii’nde yapıldı

Cemalettin Tül’ün sunumunu yaptığı programda Kur’an-ı Kerim’den aşrı şerifleri Bahattim Çörek, Temel Erbay, Ferruh Muştuer, Bünyamin Topçuoğlu, Ercan Çakıroğlu okurken, ayetlerin meali şeriflerini ise seslendirme sanatçısı Erol Eren seslendirdi. 

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Yasin Pişgin’in “Hayru’l Beşer – İnsanlığın En Hayırlısı (sas)” konusunda katılımcılara hitap ettiği programda, Oğuzhan Bahtiyaroğlu ve Habib İspirli mevlid-i şeriften bölümler okudu. 

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Öğretim Görevlisi Dr. Fatih Koca’nın salavat-ı şerife ve ilahileri icra ettiği programın kapanış duasını İskenderpaşa Camii İmam Hatibi Mikdat Kutlu yaptı. Programın sonunda salavatlar eşliğinde musafaha yapıldı.  

Mevlid kandili programı AKRA FM ile www.hayrulbeser.org vewww.akradyo.net sitelerinden canlı olarak yayınlandı. 

Son Peygamber Platformu'nun, Mevlid 1436 Hayru’l Beşer etkinliği kapsamında başlattığı “8 milyar salavat-ı şerife”kampanyası yoğun ilgi görüyor. Okunan salavat-ı şerifeler,  www.8milyarsalavat.com adresindeki salavat sayacına kaydedilebiliyor. 

Önceki yıllarda “el-Emîn (sas)”, “el-Muallim (sas)”, “el-Beşîr (sas)”, es-Sâdık (sas), ve “el-Mübelliğ (sas)”kandil özel programlarını gerçekleştiren BİNDER, geçtiğimiz yılSon Peygamber Platformu ile birlikte Peygamber Efendimizin “el-Âdil (sas)” vasfının işlendiği bir program düzenlemişti. 

MEVLİD 1436 HAYRU’L BEŞER (SAS) PROGRAM AKIŞI

Yatsı namazı ve Amenerrasulü   : Bahattin Çörek (Şehzadebaşı Cami İmamı)

Salavat ayeti ve meali                : Erol Eren

Salavat Korosu                           : Fatih Koca

Kur’an-ı Kerim                            : Temel Erbay

Meal-i Şerif                                 : Erol Eren

Kur’an-ı Kerim                            : Ferruh Muştuer

Veladet Bahri                              : Oğuzhan Bahtiyaroğlu

Hayru’l Beşer Konuşması             : Yrd. Doç. Dr. Yasin Pişgin (Akdeniz Üni. İlahiyat Fak.)

Kur’an-ı Kerim                            : Bünyamin Topçuoğlu

İlahiler                                        : Fatih Koca

Münacaat Bahri                           : Habip İspirli

Kur’an-ı Kerim                             : Ercan Çakıroğlu

Dua                                             : Mikdat Kutlu (İskenderpaşa Camii İmam Hatibi)