13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Mevlid Kandilinde el-Muslih (sas) idrak edildi

Son Güncelleme: 23 ARALIK 2015 - TSİ 09:00

Son Peygamber Platformu ile İnsan ve Çevre Derneği BİNDER, Peygamber Efendimiz (sas)’in dünyayı teşriflerinin yıldönümü olan 12 Rebi’ül-evvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı akşamı, Fatih’teki Eminönü Yeni Camii’nde “el-Muslih – O Islah Edendir (sas)” temalı kandil programı tertip etti. İstanbul’daki programın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanındaki camilerde el-Muslih programları tertip edildi.

Mevlid Kandili akşamı gerçekleştirilen programda, tüm insanlar için örnek olan Son Peygamber Hz. Muhammed (sas)’in el-Muslih vasfı, “O, Islah Edendir” temasından yola çıkılarak farklı yönleriyle ele alındı.  Program vesilesiyle Peygamber Efendimizin ıslah edici özellikleri ile alt tema olarak; unutulan bir sünnet olan ‘emr-i bil ma’ruf, nehy-i anil münker iyiliği tavsiye ve kötülükten alıkoyma’ gündeme geldi.

Fesadın ve ifsadın arttığı günümüzde, en iyi ıslah edici olan peygamberlerin ıslah eden yönünün anlatıldığı “el-Muslih – O Islah Edendir (sas)” programıyla Peygamber Efendimizin, her mü’minin hayatında rol-model olarak yer alması için gerekli farkındalık ve değişim şartları uzmanlarca gündeme getirildi. 

Son Peygamber Platformu ile BİNDER’in geleneksel hale getirdiği özgün Mevlid Kandili programlarından dokuzuncusu olan “el-Muslih – O Islah Edendir” programı, 12 Rebi’ül-evvel 1437, 22 Aralık 2015 Salı günü Fatih Eminönü Yeni Camii’nde gerçekleştirildi. 

Ömer Faruk Tuna’nın sunumunu yaptığı programda Kur’an-ı Kerim’den aşrı şerifleri Ferruh Muştuer, Fatih Kaya okurken, ayetlerin meali şeriflerini ise seslendirme sanatçısı Emrullah Uzun seslendirdi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, “el-Muslih (sas)” konusunda katılımcılara hitap etti.

Kutlay konuşmasında, “Tarih ikiye ayrılır. O’ndan önce O’ndan sonra. O’nun (sav) doğumuyla dünya tarihinde yepyeni bir sayfa açıldı. O’nun doğumu dünya tarihinin belki en mübarek günü, en mübarek gecesi oldu. Peygamber efendimiz (sav) hem gönüllere hem de topluma hitap ederek toplumu ıslah etti” dedi.

Yrd Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay,Mü’min kulun en büyük arzusu salih kul olma arzusudur. Mü’min kulun en büyük temennilerinden biri salih ve saliha evlada sahip olma temennisidir, duasıdır, niyazıdır. Mü’min Cenab-ı Hakk’a niyaz ederken ‘Ya Rabbi dini hayatımı, dünyamı ve ahretimi ıslah eyle’ diye dua eder.

Salih bir kul olmadan muslih olmak mümkün değil. Muslih olmamız için, irşad edebilmemiz için, ıslah edebilmemiz için, zulme engel olabilmemiz için, sevginin, adaletin, hoşgörünün, en güzel duyguların, en güzel ahlakın hayata hakim olabilmesi için önce salih olmalı sonra muslih olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Programda, Zeki Yüksel ve Musa Çetintaş mevlid-i şeriften bölümler okudu. Ayasofya Hafızlar Topluluğu’nun salavat-ı şerife ve ilahileri icra ettiği programın kapanış duasını Nizamettin Coşkun yaptı.

Mevlid kandili programı AKRA FM ile www.elmuslih.org ve www.akradyo.net sitelerinden canlı olarak yayınlandı.  

8 Milyar salavât daveti 21 milyarı aştı

Son Peygamber Platformunun, Mevlid 1437 el-Muslih etkinliği kapsamında başlattığı “8 milyar salavât-ı şerife” kampanyası yoğun ilgi gördü. Okunan salavât-ı şerifeler, www.8milyarsalavat.com adresindeki salavât sayacına kaydedilirken kandil akşam okunan salavâtların sayısı 8 milyar hedefinin üç katına ulaştı.

Önceki yıllarda “el-Emîn (sas)”, “el-Muallim (sas)”, “el-Beşîr (sas)”, es-Sâdık (sas), ve “el-Mübelliğ (sas)” kandil özel programlarını gerçekleştiren BİNDER, geçtiğimiz yıl Son Peygamber Platformu ile birlikte Peygamber Efendimizin “Hayru’l Beşer(sas)” vasfının işlendiği bir program düzenlemişti.